Reklama

Klimat

Analitycy: uprawnienia do handlu emisjami CO2 będą jeszcze droższe

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Analitycy podnieśli swoje prognozy średnich cen na europejskim rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla po tym, jak osiągnęły one w tym miesiącu rekordowo wysokie poziomy w związku ze spodziewanym zaostrzeniem celów klimatycznych UE.

Oczekuje się, że unijne uprawnienia (ETS) wyniosą średnio 46,28 euro za tonę w 2021 r. i 55,67 euro w 2022 r. - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Reutera wśród ośmiu analityków. To odpowiednio o 17,9% i 20,4% więcej niż prognozy ze stycznia. 

Średnia prognoza cen na 2023 r. ma wynieść 56,20 euro za tonę, co oznacza 22% wzrostu.

Około 45% produkcji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej jest regulowane przez system handlu uprawnieniami do emisji (ETS), który został utworzony w celu przeciwdziałania globalnemu ociepleniu poprzez pobieranie opłat za prawo do emisji dwutlenku węgla (CO2).

Cena referencyjna uprawnień do emisji dwutlenku węgla w UE będących przedmiotem obrotu w systemie wzrosła o około 45% od grudniowego spotkania, na którym przywódcy UE uzgodnili ambitniejszy cel ograniczenia emisji w tej dekadzie, osiągając w tym tygodniu rekordowy poziom 44,95 euro za tonę.

Oczekuje się, że w czerwcu Komisja Europejska opublikuje szczegółowe informacje na temat reformy rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla, aby pomóc w osiągnięciu trudniejszego celu redukcji, co ma doprowadzić do większego popytu na uprawnienia do emisji dwutlenku węgla.

"Wyższe ambicje klimatyczne UE do 2030 r. i stałe rosnące zainteresowanie inwestorów finansowych wsparły wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla" - powiedział analityk Refinitiv Ingvild Sorhus.

"Co więcej, zakupy uprawnień w ostatnich miesiącach z powodu mroźnej zimy i tym samym większemu popytowi na energię spowodowały wzrost cen" - dodał.

Reklama
Reklama

Gwałtowny wzrost cen i zwyżkowe prognozy skłoniły więcej instytucji finansowych i domów handlowych do wejścia na rynek, dodatkowo zwiększając popyt, a Trafigura, jeden z największych funduszy inwestycyjnych na świecie, uruchomił w tym miesiącu dedykowane stanowisko do handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. 

"Kierunek cen emisji dwutlenku węgla jest coraz bardziej określany przez rosnącą obecność instytucji finansowych w EU ETS" - powiedział analityk Vertis Bernadett Papp.

Reklama

Komentarze

    Reklama