Hydrobiolog: Polska szósty rok z rzędu zmaga się z suszą [WYWIAD]

29 czerwca 2020, 09:22
drought-711651_1280
Fot. Pixabay

To już szósty rok z rzędu, kiedy mamy w kraju suszę hydrologiczną i rolniczą. Do tej pory takie stany zdarzały się nam raz na 5-6 lat - mówi w rozmowie z Jakubem Wiechem hydrobiolog Alicja Pawelec z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jakub Wiech: Jak wygląda sytuacja hydrologiczna Polski w obecnym roku?

Alicja Pawelec, Zakład Hydrobiologii, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski: Niezbyt ciekawie. To już szósty rok z rzędu, kiedy mamy w kraju suszę hydrologiczną i rolniczą. Do tej pory takie stany zdarzały się nam raz na 5-6 lat. Obecnie, z uwagi na kryzys klimatyczny związany z globalnym ociepleniem zaczyna to być naszą rzeczywistością, nie tylko w skali Polski, ale również globalnie.

Czy w nadchodzących miesiącach letnich możemy spodziewać się powtórki sytuacji z roku 2019, kiedy to w niektórych miastach Polski brakło wody?

Modele klimatyczne pokazują, że zjawiska ekstremalne, czyli susze i powodzie z roku na rok będą coraz częstsze i coraz intensywniejsze.

Na razie większość z nas nie musi obawiać braku wody w kranach z powodu suszy. Wody w kranach może zabraknąć tylko w przypadku wodociągów o płytkich ujęciach wody. Przy nadmiernym poborze wody, np.  do podlewania terenów zielonych, ogródków czy upraw może nastąpić spadek ciśnienia czy wręcz jego brak, jak miało to miejsce w zeszłym roku w Skierniewicach. Ale nie będzie to bezpośredni efekt suszy. To, o czym musimy pamiętać, to to, że zmiany klimatu postępują znacznie szybciej, niż przewidywały to modele. Oznacza to, że jak najszybciej musimy diametralnie zmienić nasze podejście do gospodarowania wodą, bo to, że „na razie” nie zabraknie nam wody w kranie, nie oznacza, że nie nastąpi to w dalszej przyszłości. Ponadto, susza nie oznacza tylko problemów z użyciem wody. Susza uderza w nas najmocniej poprzez wzrost cen żywności oraz zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego: nasze elektrownie często są chłodzone wodą  pobieraną z rzek. Gdy poziom wody w rzece spadnie poniżej poziomu poboru rurociągu elektrowni, może nastąpić czasowy brak prądu (ponieważ elektrownia nie może działać bez chłodzenia) – proszę sobie wyobrazić co może to oznaczać choćby dla szpitali!

Jaki wpływ na rolnictwo będzie miała obecna sytuacja hydrologiczna kraju?

Kryzys rolniczy w postaci usychających upraw, a więc znacznie zmniejszenie plonów. Będzie się to wiązało ze stratami finansowymi dla rolników, ale równie mocno uderzy to po portfelach resztę obywateli – wzrosną ceny żywności. Już w tym roku obserwujemy znaczne podniesienie cen warzyw i owoców. Jeśli nie będziemy skutecznie walczyć z suszą, ten trend będzie wzrastał.

Jakie prognozy dotyczące zasobów wodnych Polski snuć można na najbliższe lata?

Z prognozami zawsze trzeba ostrożnie. Ale jeśli nie zaczniemy działać tu i teraz na rzecz przeciwdziałania skutkom suszy, nie będą one optymistyczne. Zasoby wodne są mniej więcej stałe w skali globu, a kwestia dotyczy ich rozlokowania. Wśród państw Europy mamy jedne z najmniejszych zasób wodnych przypadających na jednego mieszkańca (jesteśmy piątym krajem „od końca”, mniej wody od nas mają np. Czesi), dlatego tak ważna jest właśnie ta „uważność” na wykorzystanie wody. Tu znów odwołam się do modeli klimatycznych: w ciągu ostatnich sześciu lat kolejne lata pobijały rekordy temperaturowe swoich poprzedników, a obecny rok już wyprzedził pod tym względem rok 2019. Ciągle rośnie temperatura globalnie, ciągle wzrasta poziom emitowanego przez nas dwutlenku węgla. Wzrost temperatury to wzrost parowania. Więc jeśli „ilość wody” np. spadającego deszczu jest niezmienna, a temperatura i parowanie rośnie, to tzw. bilans wodny wychodzi nam ujemny i tracimy wodę w glebie. Podsumowując: na razie nic nie wskazuje na to, że sytuacja hydrologiczna Polski miałaby się poprawić, a znacząca część przesłanek wskazuje na jej pogorszenie. Dlatego raz jeszcze: trzeba działać i łapać wodę, tam, gdzie spada!

Dziękuję za rozmowę.

KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Rex
piątek, 3 lipca 2020, 22:43

Przecież dane pokazują, że ilość opadów się nie zmienia. To przez działalność człowieka rzeki są regulowane, bagna/torfowiska osuszane, pola drenowane i wszędzie kopie się rowy. Do tego wykorzystanie wody opadowej w rolnictwie jest na zastraszająco niskim poziomie. To nie wody coraz mniej tylko przez głupotę ludzką ucieka ona do morza szybciej niż kiedyś.

eDZIO
środa, 8 lipca 2020, 16:44

Row moze sluzyc do odprowadzania jak i do nawadniania. Moze to dobrze ze wszedzie kopie sie rowy? Wazne aby mialy progi zatrzymujace deszczowke.

Kamil
poniedziałek, 6 lipca 2020, 08:08

Ale oprócz betonowania, zmiany klimatyczne też się do tego przyczyniają poprzez występowanie susz naprzemian z nawalnymi opadami powodującymi podtopienia

Jaksa
środa, 1 lipca 2020, 20:50

Najzabawniejsze jest to, że fachowcy bazują tylko na danych z ubiegłych kilkudziesięciu lub może kilkuset lat. A ja sobie poszperałem i ... Szanowni Państwo, uwaga - właśnie dobiegamy do końca ostatniej ery lodowcowej. Dopiero. Historia Ziemi uczy nas, że zmiany klimatyczne są nieuniknione przy takim obrocie sprawy, więc nie straszmy kataklizmem naszych biednych dzieci. Trzeba się dostosować.

Kamil
poniedziałek, 6 lipca 2020, 08:12

Weź sobie wykres pokazujący zmiany stężenia co2 w atmosferze oraz zmiany temperatury na przestrzeni ostatnich milionów lat a następnie popatrz na bardziej szczegółowy w którym masz opisane zmiany na przestrzeni ostatnich setek lat. Następnie znajdz jakikolwiek inny okres w historii ziemi kiedy te zmiany następowały tak dynamicznie. Masz spore zaległości w wiedzy o klimacie. Świat byłby piękniejszy gdyby wypowiadali się tylko ludzie którzy dany temat naprawdę ogarniają a nie myślą życzeniowo

Mik
środa, 1 lipca 2020, 15:19

Suszą, jaką suszą? Woda stoi na polu, bo gleba nie przyjmuje już więcej wody. Po długimmajowym weekndzie podkopałem fundamenty celem wymiady izolacji pionowej, do tej pory nie udało mi się tego dokończyć, bo ciągle leje. W wciągu ostatnich 60 dni, tylko 11 było bez deszczu na południu polski. Zapraszam odgrzewać kotlet za rok.

rmarcin555
środa, 1 lipca 2020, 19:10

@Mik. To tak nie działa. Susza jest w dalszym ciągu. Polecam artykuł najpierw przeczytać.

Hydrolog
środa, 1 lipca 2020, 12:07

Artykuł zdecydowanie nie na czasie w chwili obecnej susza hydrologiczna występuje jedynie na obszarze woj Lubuskiego patrz dane na stronie stopsuszy img

Rolnik
środa, 1 lipca 2020, 10:58

Ten artykuł musi pochodzić z przed kilku miesięcy bo w moim regionie ziemia od kilku tygodni nie jest w stanie wchłonąć wody truskawki masowo gniją

zeus89
środa, 1 lipca 2020, 12:54

Mylisz się panie rolnik. To, że u ciebie w piwnicy wody po kolana bo tak leje od kilku dni nie sprawia, że suszy nie ma. Średnia ilość wody, która spada w Polsce jest mniej więcej podobna co roku. Problem jest w rodzaju opadów. Mamy krótkotrwałe ulewy, które nie wchłoną się w glebę tylko powodują miejscowe podtopienia. Mamy długotrwałe ulewy, które doprowadzają do powodzi i niszczenia upraw, ich gnicie. Ziemia nie jest w stanie jak mówisz wchłonąć tej wody. Nie ma deszczów długich i łagodnych, które są oczekiwane i porządne.

Iri z gd
środa, 8 lipca 2020, 11:36

Na prosty chłopski rozum - jak jest susza to nie ma wody - jak pada dośc regularnie i nawadnia całe połacie ziemi, tak że już ona więcej przyjać nie może to nie ma suszy - zdjęcie pewnie z archiwum. Przecież z faktami się nie dyskutuje. Z wyliczeń tabelkowych i statystycznych nie wynika stan aktualny. Nie zmienia to faktu że należy niezwłocznie i masowo budować retencję!

Tweets Energetyka24