• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

KE: Rosyjskie plany stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego UE

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Maroš Šefčovič, oświadczył, że rosyjskie plany związane z zakończeniem tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy są zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Europy i mogą postawić w bardzo niekorzystnej sytuacji kraje z południowo–wschodniej oraz środkowej części kontynentu.

"Jeśli celem tych projektów jest stopniowe wygaszanie ukraińskiej trasy tranzytowej, to jest po prostu nie do przyjęcia dla Unii Europejskiej. Takie działania wpłyną negatywnie na ,,równowagę gazową” w Europie oraz postawią w bardzo trudnej sytuacji kraje z południowo – wschodniej i środkowej części kontynentu" – zakomunikował dziennikarzom wiceprzewodniczący KE ds. Unii Energetycznej.

W dalszej części wywiadu Słoweniec dodał, że w chwili obecnej system transportu gazu na terytorium Wspólnoty jest w pełni kompatybilny z ukraińskim systemem tranzytowym, ponownie podkreślił również wagę utrzymania status quo w tym zakresie:

,,Jeśli przyjrzymy się planom budowy nowych gazociągów, to dostrzeżemy, że mają one służyć albo znaczącemu zmniejszeniu tranzytowej roli Ukrainy, albo nawet całkowitemu wykluczeniu Kijowa z tego procesu. To może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla bezpieczeństwa dostaw energii do Europy” – skonstatował Maroš Šefčovič.

(JK)

Komentarze