Reklama

Podczas posiedzenia Rady Europejskiej w październiku 2014 roku szefowie państw UE zadecydowali o kontynuacji polityki klimatyczno-energetycznej z nowymi celami po roku 2020. Zgodnie z postanowieniem, Unia ma zmniejszyć emisyjność swojej gospodarki o co najmniej 40% względem roku 1990, zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii do 27% oraz zmniejszyć zużycie energii również o 27%. Przy trzecim celu Rada ustaliła jednak, że może on zostać podwyższony w późniejszym terminie.

Projekt dyrektywy określa nowy, wyższy cel dla efektywności energetycznej oraz ramy prawne, zapewniące jego osiągnięcie. W sytuacji, gdy postęp w realizacji celu nie będzie wystarczający, Komisja rezerwuje sobie również możliwość bieżącej oceny i narzucenia państwom członkowskim dodatkowych działań.

Do osiągnięcia celu ma doprowadzić m.in. przedłużenie do 2030 r. okresu stosowania systemów zobowiązujących do efektywności energetycznej. W Polsce jest to, niedawno zreformowany, system białych certyfikatów.

Inne rozwiązania przyjęte w projekcie to m.in. możliwość uwzględniania w statystykach energii wytwarzanej w przybudynkowych instalacjach OZE oraz wzmocnienie uprawnień odbiorcy końcowego do informacji, m.in. poprzez docelowe zapewnienie prawa do comiesięcznej informacji o własnym zużyciu energii.

Po oficjalnym ogłoszeniu propozycji dyrektywy w połowie października, projekt będzie przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego i Rady. Nowe prawo miałoby zostać transponowane przez państwa członkowskie do 31 grudnia 2018.

Wiosną tego roku polski rząd wdrożył do krajowego porządku prawnego Dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej 2012/27/EU. Nowa ustawa wejdzie w życie 1 października. Efektywność energetyczna polskiej gospodarki jest wciąż poniżej średniej unijnej. W UE, najwięcej energii zużywane jest przez budynki odpowiadające za około 40% zużycia energii końcowej. Ponad dwie trzecie tej energii wykorzystywanej jest na potrzeby ogrzewania i chłodzenia budynków. I to w tym sektorze istnieje największy potencjał efektywnościowy.

Zobacz także: KE zaostrzy przepisy dotyczące efektywności energetycznej?

Reklama
Reklama

Komentarze