Reklama

Ropa

Kazachstan nie wypełnia porozumienia OPEC

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Kazachstan nie wywiązuje się z umowy o obniżeniu wydobycia ropy naftowej – poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii. Władze w Astanie uspokajają, że wypełnią wzięte na siebie zobowiązania do końca czerwca tego roku.

Jak poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Kazachstan nie wywiązuje się z powziętego na siebie obowiązku redukcji wydobycia ropy nafotwej. Do takiego działania Astana zobowiązała się przystępując do porozumienia krajów zrzeszonych w OPEC, które podczas spotkania w Wiedniu 30 listopada 2016 r. podjęły decyzję o zmniejszeniu wydobycia ropy o 1,2 mln baryłek dziennie, czyli do poziomu 32,5 mln baryłek dzienne łącznie dla członków kartelu. Jak wyjaśniał wówczas kazachski premier, decyzja  o przystąpieniu Kazachstanu do porozumienia w grudniu ub. r. była podyktowana interesami gospodarczymi kraju.

Zobacz także: OPEC redukuje wydobycie. Ceny ropy w górę

Według opublikowanego przez Międzynarodową Agencja Energii raportu wynika jednak, że Kazachstan nie tylko nie obniżył wydobycia surowca, ale nieznacznie je zwiększył. Agencja informuje, że wydobycie wzrosło przede wszystkim na kazachskich złożach ropy Kaszagan i Tengiz. Z danych opublikowanych w raporcie wynika, że wydobycie ropy w Kazachstanie od początku tego roku wzrosło o 40 tys. baryłek dziennie.

Dziś minister energetyki Kazachstanu Kanat Bozumbajew zapowiedział, że Kazachstan znacząco zmniejszy wydobycie ropy w maju oraz czerwcu tego roku i tym samym wypełni wzięte na siebie zobowiązania. Minister wyjaśnił, że władze w Astanie nie zobowiązywały się do zmniejszania wydobycia w każdym miesiącu, lecz w przeciągu 6 miesięcy. „Kazachstan zobowiązał się do zmniejszenia wydobycia w okresie od 1 stycznia do 1 lipca – tak aby średnie wydobycie wyniosło nie więcej niż 1,7 mln baryłek dzienne" – powiedział Bozumbajew i zadeklarował: „Kazachstan będzie starać się wypełnić swoje zobowiązania”.

Zobacz także: Arabia Saudyjska poprze przedłużenie zmniejszania dostaw ropy?

Reklama

Komentarze

    Reklama