Górnictwo
JSW finalizuje jedną z największych inwestycji w górnictwie
W KWK Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej dobiegła końca budowa zbiornika retencyjnego o pojemności ok. 4 tys. ton urobku. Do jego drążenia wykorzystano zmodyfikowany kombajn chodnikowy. Pozwoliło to na całkowite wyeliminowanie robót strzałowych, zazwyczaj towarzyszących budowie lub pogłębianiu wyrobisk pionowych.
To z pewnością jedna z największych inwestycji realizowanych w ostatnim czasie w polskim górnictwie węgla kamiennego. Wymagała ogromnej precyzji działania i była dość skomplikowana technicznie ze względu na sposób jej prowadzenia. Celem inwestycji było zwiększenie możliwości magazynowania urobku, który do tej pory odstawiano do istniejącego zbiornika, który znajduje się tuż obok nowego.
"Teraz będzie można bez problemu prowadzić kontrole stanu technicznego i ewentualne remonty pierwszego zbiornika. Ponadto żaden postój skipu lub awaria w zakładzie przeróbczym nie przerwą produkcji węgla w kopalni" - mówi Krzysztof Zabój, dyrektor kopalni.
Na przełomie marca i kwietnia br. oddano do użytku zbiornik retencyjny wraz z lejem i komorą podzbiornikową. Przygotowano również do pracy urządzenie służące do rewizji zbiornika. Porusza się ono za ciągnikiem po torze tworzącym okrąg. Można je opuszczać w dół na głębokość 25 m, aż do samego leja. Do rewizji zbiornika służą cztery uchylane włazy, umieszczone na zakratowanym pomoście. Finałem inwestycji była zabudowa dodatkowych przenośników taśmowych wraz z urządzeniem wysypu urobku ze zbiornika wraz z automatycznym sterowaniem. Urobek kierowany będzie do kieszeni skipowej szybu i dalej skipem zostanie przetransportowany na powierzchnię.
Nad zbiornikami również zainstalowano nowy przenośnik taśmowy, który sypał będzie urobek do nowego zbiornika (nr II). Na uwagę zasługuje nowatorskie rozwiązanie sposobu najazdu zespołu stacji wysypowej przenośnika taśmowego nad zbiornikiem nr I, dzięki której można kierować urobek do jednego lub drugiego zbiornika. Podczas gdy urobek jest kierowany do istniejącego zbiornika (nr I), przenośnik zabudowany nad zbiornikiem nr II jest wyłączony. W przypadku konieczności skierowania urobku do zbiornika nr II uruchamiany jest przenośnik taśmowy zabudowany nad zbiornikiem i wtedy automatycznie stacja wysypowa przemieszcza się znad zbiornika nr I nad zbiornik nr II.
Taki sposób sterowania urobkiem umożliwia przekierowanie strugi urobku do zbiornika nr II bez potrzeby wyłączania z ruchu pozostałych przenośników odstawy głównej.
Uruchomienie nowego przenośnika oraz drugiego zbiornika w części dołowej kopalni poprawi i zwiększy możliwości wykorzystania maszyn i urządzeń ścianowych oraz przodkowych poprzez lepsze wykorzystanie ich czasu pracy.
Zabudowanie przejezdnej stacji wysypowej oraz skierowanie nadawy urobku i uruchomienie nowego przenośnika nad zbiornikiem nr II w sposób zdecydowany poprawi możliwości wykonywania napraw i przeglądów urządzeń wyciągowych oraz maszyn i urządzeń znajdujących się w obiektach zakładu przeróbczego.
Zobacz także: Ekspert: węgiel podstawą polskiej energetyki jeszcze przez trzy dekady
Zobacz także: PGG wpłaci do samorządowych kas 219 mln zł