JSW: Absurdalne postulaty związków zawodowych

9 listopada 2017, 16:31
Fot. Flickr.com

Jastrzębska Spółka Węglowa uznała za "absurdalny" postulat związków zawodowych dotyczący wypłaty jednorazowych premii po rozwiązaniu rezerwy z tytułu deputatu węglowego dla emerytów i rencistów. Związkowcy domagają się wypłacenia b. pracownikom nieobjętym ustawą o wypłacie środków finansowych za utratę deputatów węglowych po 10 tys. zł rekompensaty, a obecnym pracownikom po 25 tys. zł premii.

Z żądaniem wypłaty pracownikom 25-tysięcznych jednorazowych premii, a grupie byłych pracowników 10-tysięcznych rekompensat, wystąpiły do zarządu JSW niektóre działające w firmie związki zawodowe.

Zobacz także: JSW- pierwszy sukces restrukturyzacji górnictwa? [KOMENTARZ]

Kontekstem tego żądania jest wejście w życie ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, która przewiduje 10-tysięczne rekompensaty z budżetu państwa dla ponad 235 tys. górniczych emerytów i rencistów. Dotąd wnioski o takie świadczenie złożyło ponad 200 tys. osób.

Związkowcy ze związku Jedność, Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce oraz Związku Zawodowego Górników w Polsce w niektórych kopalniach JSW, uznali, że wobec braku dalszej potrzeby utrzymywania rezerw przeznaczonych na przegrane sprawy sądowe z emerytami, firma powinna wypłacić b. pracownikom nieobjętym ustawą po 10 tys. zł rekompensaty, a obecnym pracownikom po 25 tys. zł premii. Spółka uznała te postulaty za absurdalne.

"W związku z pismem (...) ZZ Jedność, ZZRG w Polsce oraz ZZG w Polsce, zarząd JSW SA informuje: ewentualne rozwiązanie rezerwy z tytułu deputatu węglowego dla emerytów i rencistów nie spowoduje wpływu środków pieniężnych na rachunek JSW SA. Rozwiązanie jakiejkolwiek rezerwy nie ma wpływu na poziom gotówki, którą spółka dysponuje. Wobec powyższego absurdalne żądanie wypłat, o których mowa w piśmie, nie ma uzasadnienia" - podała JSW w komunikacie.

"Żądanie związków zawodowych podpisanych pod pismem jest celowym wprowadzaniem w błąd załogi spółki i kolejnym działaniem na szkodę firmy i zatrudnionych w niej pracowników" - uznali przedstawiciele JSW. Oprócz premii związkowcy chcieliby także dalszej realizacji węgla deputatowego.

Pod pismem do zarządu JSW podpisali się związkowcy z kilku kopalń, nie było to jednak oficjalne wystąpienie reprezentatywnych w skali JSW central związkowych. 

Zobacz także: ,,Chore narzędzie demokracji", czyli o górniczych związkach zawodowych [KOMENTARZ]

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Marek1
piątek, 10 listopada 2017, 13:36

Te związkowe pasożyty żerują na wszystkich polskich podatnikach już od 2 dekad. Sami NIE potrafią wypracować swoich pensji, nagród, premii, deputatów, itp przywilejów i przyzwyczaili się, ze muszą się na nich zrzucać wszyscy pracujący Polacy. Wszystkie kolejne rządy panicznie boja się przyjazdu związkowych bandziorów do W-wy i ustępują im na każdym kroku opłacając haracz kasą z budżetu Państwa. Pora najwyższa, by w końcu ktoś w W-wie miał jaja jak kiedyś w Margaret Thatcher, która pałami rozbiła związkową górniczą mafię sponsorowaną przez ZSRR w UK i zlikwidowała problem raz na zawsze ...

Tweets Energetyka24