Reklama

Ropa

Izba Reprezentantów chce zniesienia zakazu eksportu amerykańskiej ropy

  • Fot. Flickr/Cuppyuppycake
    Fot. Flickr/Cuppyuppycake

Amerykańska Izba Reprezentantów zagłosowała za zniesieniem zakazu eksportu amerykańskiej ropy, który obowiązuje od 40 lat. Projekt będzie musiał jeszcze przejść głosowanie w Senacie. 

Według The Wall Street Journal za zniesieniem zakazu głosowało 261 kongresmenów, natomiast 159 było przeciw. Inicjatywa to efekt twardego lobbingu kilkunastu amerykańskich firm z branży naftowej w tym: Continental Resources Inc., Conoco Philips i EnCana Corp. Wspomniane podmioty twierdzą, że zgoda na eksport ropy z USA przyczyni się do wzrostu gospodarczego, wzrostu produkcji tego surowca i tworzenia nowych miejsc pracy.

Po owocnym głosowaniu w Izbie Reprezentantów, projekt będzie rozpatrywany przez Senat. Nawet jeśli izba wyższa amerykańskiego parlamentu go poprze, to jednak najprawdopodobniej zostanie on zawetowany przez prezydenta Baracka Obamę. O takiej możliwości poinformował już Biały Dom.

Zakaz eksportu amerykańskiej ropy został wprowadzony w 1975 r. w wyniku nasilającego się kryzysu naftowego. Miał on związek z embargiem jakie OPEC nałożyło na Stany Zjednoczone w związku z poparciem jakiego udzieliły one Izraelowi w wojnie toczonej z krajami arabskimi w 1973 r.

Zobacz także: Ropa za 20 $ ? Dane z Chin, Iranu i USA spotęgują presję cenową

Zobacz także: Iran: "Zamierzamy eksportować do Polski ropę naftową i LNG"

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama