Ropa

Iran wraca na światowe rynki

Brytyjski koncern BP kupił od irańskiego National Iranian Oil Company milion baryłek kondensatu gazowego. To pierwsza tego typu transakacja między firmami od momentu zniesienia sankcji. Oznacza ona, że Teheran na dobre powraca do grona najpoważniejszych graczy na rynku surowcowym.

Dyrektor ds. międzynarodowych irańskiego koncernu poinformował, że ładunek został dostarczony Brytyjczykom na podstawie umowy spotowej, na przełomie września i października. Kontrakt nie reguluje, czy zostanie on wykorzystany dla zaspokojenia potrzeb rafinerii BP, czy odsprzedany innym podmiotom. 

Rzeczniczka BP odmówiła komentarza w sprawie.

Nie ulega wątpliwości, że transakcja jest kamieniem milowym dla Iranu - trzeciego największego producenta w ramach OPEC, który w ostatnich latach poniósł gigantyczne straty ze względu na międzynarodowe sankcje. Władze w Teheranie dążą do odbudowy swojej pozycji rynkowej (głownie kosztem Rosji ze względu na specyfikację swojej ropy) dzięki zniesieniu sankcji zachodnich jakimi były objęte od 2012 r. W lipcu eksport „czarnego złota” z Iranu sięgnął 80% wolumenów sprzed nałożenia sankcji. Jednocześnie National Iranian Oil Company stara się stabilizować swoją pozycję poprzez przekształcanie kontraktów spotowych (krótkoterminowych) w długoterminowe. W sierpniu Kamzari Mohsen, Dyrektor ds. relacji międzynarodowych wspomnianej firmy wymienił w tym kontekście także Polskę.

Zobacz także: Iran zwiększa eksport ropy. Skorzysta Europa Środkowa?

Zobacz także: Usługi LNG szansą rozwojową Grupy Lotos

Komentarze