Reklama

Ropa

Iran i Irak blokują porozumienie OPEC w sprawie ograniczenia produkcji ropy

We wtorek w stolicy Austrii zakończyło się dwudniowe spotkanie grupy eksperckiej kartelu OPEC zrzeszającego największych eksporterów ropy na świecie. Jego celem było omówienie szczegółów porozumienia algierskiego zakładającego ograniczenie produkcji tego surowca. Zakończyło się ono fiaskiem ze względu na stanowisko Iraku i Iranu.

Jeszcze wczoraj światowe media sugerowały, że OPEC dojdzie wieczorem do porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia ropy. Miałoby to w efekcie doprowadzić do wzrostu jego ceny.

Zgodnie z informacjami przytoczonymi przez agencję Ria Novosti miałoby ono polegać na sześciomiesięcznym zamrożeniu produkcji krajów zrzeszonych w kartelu (mimo, że podczas szczytu w Algierze mówiono o 12 miesiącach). Realizację umowy minitorowałby specjalny zespół techniczny. 

Napływające dziś informacje sugerują jednak, że OPEC nie osiągnął porozumienia ze względu na stanowisko Iranu i Iraku.

Warto przypomnieć, że pod koniec września na nieformalnym spotkaniu OPEC w Algierii uzgoniono limit produkcyjny dla krajów zrzeszonych w kartelu  w przedziale 32,5-33 mln baryłek ropy dziennie, ale nie sprecyzowano w jaki sposób ograniczenia zostaną nałożone na poszczególne państwa. Z tego powodu część komentatorów spekulowała, że umowa może nie wejść w życie.

Ostateczna decyzja w sprawie porozumienia zostanie ogłoszona na oficjalnym spotkaniu OPEC, które odbędzie się 30 listopada w Wiedniu.

Zobacz także: Zaleski: Małe szanse na sukces szczytu OPEC

Reklama

Komentarze

    Reklama