Ile zarabia szef Gazpromu? Ujawniono liczby

26 stycznia 2021, 10:55
miller
Fot.: kremlin.ru

Rosyjski portal baza.io podał pensje prezesów największych rosyjskich spółek, m.in. Aeroflotu, Sbierbanku czy Gazpromu. 

Dziennikarze podali zarobki oligarchów na podstawie danych z Federalnej Służby Podatkowej. Rosyjskie elity finansowe raczej starają się skrywać to, ile zarabiają, przez lata pensje pozostawały tajemnicą. Podobnie jak majątki – nie dalej jak w ubiegłym tygodniu najbardziej rozpoznawalny rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny ujawnił, że Władimir Putin posiada pałac na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego. Rosyjski prezydent zaprzeczył tym informacjom twierdząc, że Nawalny nie ma na to żadnych dowodów.

Majątki polityków i oligarchów wzbudzają emocje od lat. Wcześniej Nawalny przyjrzał się zasobom byłego prezydenta i premiera Rosji, Dmitrija Miedwiediewa, czym wywołał protesty w całym kraju. 

O ile w przypadku polityków istnieją uzasadnione podejrzenia, że pieniądze pochodzą z działań o charakterze korupcyjnym, to prezesi ogromnych państwowych przedsiębiorstw po prostu zarabiają na podstawie kontraktów i umów o pracę.

Reklama

Reklama

I tak, w 2018 r. Aleksiej Miller, który pełni funkcję prezesa Gazpromu od 2001 roku, zarobił 97 mln dolarów, złożyła się na to nie tylko pensja szefa zarządu giganta, ale również inne stanowiska tj. członkostwo w zarządach Gazprombanku czy Gazprom Media Holding. Szefowie wielkich korporacji np. w USA potrafią zarabiać więcej, ale w porównaniu do średniej rosyjskiej krajowej pensji dysproporcja jest olbrzymia, bowiem Miller zarabia ją w… trzy minuty.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
mzs
środa, 27 stycznia 2021, 09:34

Złote a skromne ;)

Niuniu
wtorek, 26 stycznia 2021, 13:07

Może jednak napiszcie ile konkretnie miesięcznie ma pensji szef Gazpromu. I dla porównania ile miesięcznie zarabia prezes polskiego Orlenu i PGNIG. W końcu ile płaci Gazprom mnie średnio interesuje. I tak nie mam szans na pracę u Nich co innego Orlen czy inny polski koncern. Tam często poszukują chętnych na najwyższe stanowiska. Może warto się zacząć starać.

bender
środa, 27 stycznia 2021, 13:45

Nie napisano, ale arytmetyka służy pomocą. Jeśli Miller zarabia przeciętną pensję w 3 minuty, a przeciętna pensja w Rosji w 2020 r. to 32854 RUB miesięcznie (około 1790 PLN), to daje nam 5526640 RUB, czyli około 286 tys PLN dziennie, ponad 71 mln PLN rocznie. Zacny pieniądz. W Polsce przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w 2020 r. to 5144 PLN. Gdybyś chciał zarabiać średnią w 3 minuty musiałbyś kosić 823 tys PLN dziennie. Przy 250 dniach roboczych w roku to daje 205,76 mln PLN. Niestety ani w Orlenie czy PGNiG takich pieniędzy nie dostaniesz. Materiały ujawnione przez Nawalnego wskazują jak ślicznie skurczyła się kapitalizacja Gazpromu w ostatniej dekadzie. To setki miliardów wyprowadzonych z państwowego majątku. Miller dostaje ogromną pensje, żeby proceder mógł trwać.

tyu
wtorek, 26 stycznia 2021, 12:19

I pomyśleć że są na tym forum fani (prawdopodobnie trolle) którzy i tak z uśmiechem na ustach powiedzą że za PRL było lepiej. Że nie ma to jak rządy Rosji. Sami są tak nadziani, a życie zwykłego człowieka mają gdzieś, czy po prostu płatne trolle. Ciekawe doprawdy.

Tweets Energetyka24