Horała: odsunięcie w czasie budowy CPK przeciwne polskiej racji stanu

22 czerwca 2020, 13:22
cpk facebook cpk
Fot.: Centralny Port Komunikacyjny/Facebook.com

Odsunięcie w czasie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego jest przeciwne polskiej racji stanu i oznacza, że miliardy euro nie trafią do Polski, tylko do innych państw - ocenił w TVP Info wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Trzaskowski powiedział w sobotę, że obecnie duże projekty inwestycyjne powinny zostać odłożone na czas wychodzenia z epidemii. "Dziś potrzebą Polek i Polaków nie jest budowanie jednego z największych portów lotniczych na świecie" - mówił Trzaskowski.

"To jest jasne postawienie się pana Trzaskowskiego po stronie przeciwnej polskiej racji stanu, bo chce aby miliardy euro nie trafiły do Polski, nie przełożyły się na zarobki Polaków, tylko poszły do innych krajów" - powiedział w poniedziałek Horała.

"CPK to zarówno wymiar bezpieczeństwa (...), to jest bardzo dobry interes dla Polski, to miliardy przyciągnięte dla Polski (...), to wreszcie zwalczanie wykluczeń komunikacyjnych (...). Prawie każdy mieszkaniec Polski zyska na tym programie inwestycyjnym. Jeśli pan Trzaskowski chce go zlikwidować, to chce po prostu zaszkodzić Polsce" - dodał.

Wiceminister podkreślił, że CPK to program inwestycyjny, mniej więcej w jednej czwartej to wielkie lotnisko, a w trzech czwartych to nowe połączenia kolejowe dzięki którym mieszkańcy wielu polskich miast, zwłaszcza tych mniejszych i średnich, zyskają możliwość lepszych podróży po Polsce.

Horała powiedział, że trwający obecnie kryzys w lotnictwie nie będzie wieczny, bo nie wynika ze struktury rynku lotniczego, tylko z czynnika zewnętrznego, czyli pandemii koronawirusa.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Kiks
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:06

Horała? Temu, któremu cały czas z buźki nie schodzi ten głupi uśmieszek? Może najpierw trzeba zapytać tych, którzy latają i to latają w miarę dużo, czy chcieliby tego portu w tej dziurze. Katorga. Dostać się tam to kolejne kilka godzin, bo oczywiście nikt nie wpadł na pomysł, aby najpierw tę dziurę dobrze skomunikować np. z Warszawą. Panowie obiecają SKM? Litości. A może pomyśleć o kolei magnetycznej? Ale po co. SKM, PKS i przystanki Dudy. Kiełabasa wyborcza dla tych, którzy nigdy w życiu samolotem nie lecieli nawet i raczej nigdy nie polecą.

pga
wtorek, 23 czerwca 2020, 01:01

Jeżeli już nic nie wiesz na temat koncepcji CPK, to może chociaż doczytaj, co powiedział minister: "CPK to program inwestycyjny, mniej więcej w jednej czwartej to wielkie lotnisko, a w trzech czwartych to nowe połączenia kolejowe".

Szept
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:28

Ja tam będę miał do CPK tak samo daleko jak na Okęcie więc nie to mnie martwi. Jeśli nie wybudujemy CPK w 4-5 lat to skończymy jak Berlin, skokowy wzrost kosztów, niszczenie tego co zbudowano i wyposażono najpierw i postulat by wszystko zburzyć i budować od nowa. Chińczycy lotnisko w Pekinie budowali 5 lat i jest wypas, mam wątpliwości czy jesteśmy zdolni do tego samego tym bardziej że przed PIS-em już tylko 3 lata rządów. Koleje magnetyczne są ekstremalnie drogie dlatego ich rozbudowa stoi, po co je budować jak dziś pociągi elektryczne jeżdżą po 360 km/h, oczywiście nie u nas.

Tweets Energetyka24