Reklama

Gaz

Héjj: Putin i Orbán o przyszłości gazociągu South Stream

W agendzie dzisiejszego spotkania Viktora Orbána z Władimirem Putinem na pewno znajdą się kwestie związane ze wspólnymi projektami energetycznymi Węgier i Rosji - uważa Dominik Héjj, ekspert zajmujący się polityką zagraniczną Węgier i redaktor portalu kropka.hu.

„W agendzie dzisiejszego spotkania Viktora Orbána z Władimirem Putinem, które wypada dokładnie ro po wizycie prezydenta Rosji w Budapeszcie, z pewnością znajdą się kwestie energetyczne” - mówi Dominik Héjj w rozmowie z Energetyka24.com. Jego zdaniem „Nie ma wątpliwości, że dyskusja dotyczyć będzie rozbudowy elektrowni atomowej w Paks, wspólnych projektów energetycznych – być może przyszłości Gazociągu Południowego”.

Zdaniem węgierskiego eksperta „Możliwym jest także poruszenie kwestii umowy gazowej, która zgodnie ze wszystkimi informacjami wygasła w grudniu 2015 roku i oficjalnie brak wiadomości o jej przedłużeniu (przed rokiem podpisano ledwie deklarację umowy)”.

Héjj zwraca uwagę, że choć tematyka energetyczna ma bardzo istotne znaczenie dla obydwu krajów, to ich współpraca posiada znacznie szerszy zakres: „Z pewnością poruszone zostaną kwestie związane z kryzysem migracyjnym czy unijnymi sankcjami (…) Inne możliwe kwestie to restauracja trzeciej linii metra w Budapeszcie, zakup rosyjskich helikopterów dla węgierskiej armii (już wiadomo, że początkowe plany finansowe były zbyt optymistyczne i zamówienie będzie niższe), a także ewentualnych zakupów samolotów pasażerskich dla nowego narodowego (państwowego) przewoźnika lotniczego”.

Zobacz także: Nowa inwestycja gazowa zintegruje Rumunię z Wyszehradem

Zobacz także: Szydło: Naszym priorytetem jest dywersyfikacja źródeł energii

Reklama

Komentarze

    Reklama