Atom
Hiszpania zrezygnowała z planów budowy magazynu odpadów atomowych
Hiszpania zrezygnowała z budowy magazynu odpadów radioaktywnych w Almaraz przy granicy z Portugalią. Plany stworzenia takiej infrastruktury były mocno krytykowane przez rząd w Lizbonie. W zamian za odejście od koncepcji stworzenia takiej infrastruktury, Portugalia zobowiązała się wycofać skargę na Madryt złożoną w Komisji Europejskiej.
Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe rządu Mariano Rajoya, Hiszpania nie rozpocznie zaplanowanej na ten rok budowy magazynu w Almaraz.
“Konflikty, takie jak ten o Almaraz, pomiędzy członkami Unii Europejskiej, a zarazem tradycyjnymi sojusznikami, powinny być rozwiązywane na bazie porozumienia i współpracy” - oświadczył w komunikacie hiszpański rząd.
Zobacz także: Hiszpania: ekolodzy protestują przeciwko LNG z USA
Gabinet Mariano Rajoya ujawnił, że mediacje pomiędzy Madrytem i Lizboną prowadził szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, a ostateczne decyzje, na których opiera się porozumienie, zapadły podczas lutowego szczytu na Malcie.
We wtorek podobną deklarację przedstawił portugalski rząd Antonio Costy. Podczas konferencji prasowej w Lizbonie minister spraw zagranicznych Augusto Santos Silva potwierdził, że Portugalia i Hiszpania porozumiały się w sprawie planowanego magazynu w Almaraz.
Santos Silva zapewnił, że Lizbona niebawem wycofa złożoną w styczniu br. w Komisji Europejskiej skargę na Madryt w związku z planowaną budową magazynu w Almaraz.
Pod koniec grudnia ub.r. portugalski minister środowiska naturalnego Joao Fernandes zapowiedział, że Lizbona zamierza zaskarżyć w Brukseli budowę magazynu radioaktywnych odpadów. Oświadczył, że Madryt nie tylko zlekceważył przepisy europejskie dotyczące ochrony środowiska, ale również dążąc do realizacji inwestycji osłabił dobrosąsiedzkie relacje.
Portugalski minister mówił, że jednym z głównych nadużyć Madrytu jest brak wykonania studium o wpływie inwestycji na środowisko naturalne w strefie przygranicznej. Dodał, że Lizbona próbowała już wielokrotnie drogą dyplomatyczną nakłonić hiszpański rząd do odstąpienia od przedsięwzięcia.
Negatywnie nastawione do inwestycji w Almaraz były również władze portugalskich gmin znajdujących się przy granicy z Hiszpanią, a także organizacje ekologiczne obu krajów.
Magazyn radioaktywnych odpadów Almaraz miał powstać w pobliżu elektrowni atomowej, która rozpoczęła tam pracę w 1981 r. w sąsiedztwie rzeki Tag, biorącej swój początek w Hiszpanii. W 1983 r. obiekt wzbogacono o drugi reaktor jądrowy. W 2010 r. odnowiono licencje na pracę obu reaktorów na 10 lat. Z powodu częstych wycieków substancji radioaktywnych hiszpańskie władze deklarowały w przeszłości chęć zamknięcia obiektu w 2020 r.
Jakub Wiech/PAP