• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Gryglas: Orlen w sprawie KHW i PGG działa ,,pod presją polityczną"

Fot. Strona Facebook Zbigniewa Gryglasa
Fot. Strona Facebook Zbigniewa Gryglasa

Sprawę ewentualnego zaangażowania finansowego Orlenu w połączenie Katowickiego Holdingu Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej skomentował Zbigniew Gryglas, poseł Nowoczesnej. Skrytykował on ten pomysł twierdząc, że jest on pozbawiony uzasadnienia ekonomicznego.

..Stanowczo nie popieram projektów gospodarczych, będących wypadkową działań, realizowanych pod presją polityczną, a nie mających żadnego uzasadnienia ekonomicznego”- powiedział Gryglas. Parlamentarzysta podkreślił, że podobne zdanie wygłaszał w związku z łączeniem kopalń ze spółkami energetycznymi. ,,Jednakże tam dostrzegam chociażby uzasadnienie dotyczące tzw. powiązań pionowych- mam tutaj na myśli wykorzystywanie węgla w elektrowniach”- dodał poseł.

 Zobacz także: Orlen dołoży do fuzji KHW i PGG? ,,Toczono w tej sprawie rozmowy"

Jego zdaniem, teraz nie można przytoczyć tego argumentu, bowiem większość obecnie powoływanych osób na stanowiska managerskie w tej spółce, cieszyło się poparciem politycznym. ,,Za przykład może tutaj posłużyć obecny Prezes PKN Orlen S.A., który dla tej funkcji zrezygnował z mandatu Posła RP”- powiedział Gryglas.

Jak stwierdził parlamentarzysta, w tej dyskusji warto poruszyć również jeszcze kwestię struktury akcjonariatu polskiego giganta paliwowego. ,,PKN Orlen S.A. jest spółką publiczną, w której skarb państwa nie posiada 100 % kapitału. Nie ma nawet większości choć faktyczną kontrole wobec dużego rozproszenia. W związku z tym wszelkie nierynkowe posunięcia, mogą zostać potraktowane jako działanie na szkodę akcjonariuszy mniejszościowych”- dodał poseł.

 

Komentarze