• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Orlen dołoży do fuzji KHW i PGG? ,,Toczono w tej sprawie rozmowy"

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Do zapowiedzianego przez Ministerstwo Energii terminu połączenia Polskiej Grupy Górniczej i Katowickiego Holdingu Węglowego zostało niewiele ponad miesiąc. Do 1 kwietnia rząd musi uzbierać 1,1 mld zł, którymi wesprze nowy podmiot. Jak wiadomo, do pełnej kwoty brakuje jeszcze 400 mln. Czy możliwe, że środki te wyłoży ze swojej kieszeni Orlen?

Jak donosi Rzeczpospolita powołując się na źródła w środowiskach rządowych, prezes PKN Orlen, Wojciech Jasiński toczył rozmowy z ministrem energii w sprawie dołożenia brakujących funduszy do połączenia PGG i KHW. Pozostałe 700 mln zł pochodzi od Enei, Węglokoksu i TF Silesia. Póki co, sprawa ta nie została skomentowana przez żadną ze stron.

Zobacz także: Konsolidacja Lotosu i Orlenu potrzebna? ,,Ukróci wewnętrzną konkurencję"

Ewentualne wsparcie przedsięwzięcia przez Orlen byłoby trudne do biznesowego uzasadnienia. Pozostawałby również problem prawny, wymuszający konieczność wyboru pośredniej formuły przekazania środków.

Jak donosi dziennik, spośród rozpatrywanych możliwości, bardzo interesujący wydaje się scenariusz, w którym Orlen obejmie jedno z polskich aktywów koncernu EDF.

Komentarze