Reklama

Gaz

Grybauskaite: Litwa będzie blokować Nord Stream 2

Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Dalia Grybauskaite zapewniła Petra Poroszenkę o wsparciu Wilna dla Kijowa w blokowaniu powstania Nord Stream 2 podczas swojej wizyty na Ukrainie. Litewska prezydent przekonywała w trakcie wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim odpowiednikiem w Charkowie, że obecnie nie widzi powodów, dla których miały być zniesione unijne sankcje przeciw Rosji. 

„Jesteśmy krytyczni [wobec projektu Nord Stream 2 – przyp. red.] i jednoznacznie oceniamy go bardziej jako projekt polityczny aniżeli ekonomiczny.” – powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Litwy nie ukrywając swojego negatywnego nastawienia wobec rosyjskiego przedsięwzięcia. Grybauskaite oświadczyła, że Litwa odnosiła się przychylnie do próśb Ukrainy o blokowanie różnych aspektów projektu i nic się pod tym względem nie zmieniło.

Grybauskaite zapewniła także swojego ukraińskiego kolegę o dążeniu do utrzymania sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. „Kraje Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone nie zamierzają rezygnować z antyrosyjskich sankcji w najbliższym czasie” – oświadczyła litewska prezydent i podkreśliła, że dopóki nie będzie pokoju na terytorium Ukrainy – do tej pory nie będzie go ani w Europie, ani na świecie. "Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych warunków do złagodzenia sankcji wobec Rosji", – podkreśliła Grybauskaite. 

Zobacz także: Litewski politolog dla Energetyka24: zakaz importu rosyjskiej energii mało realny

Reklama

Komentarze

    Reklama