Reklama

Elektroenergetyka

Grupa Energa z prestiżowym certyfikatem

Komisja Europejska oficjalnie potwierdziła obecność Grupy Energa w prestiżowym systemie ekozarządzania i audytu - EMAS. Przynależność do systemu jest najwyższym ekologicznym wyróżnieniem dla przedsiębiorstw oraz instytucji niekomercyjnych. Energa jest pierwszą grupą energetyczną w Polsce, która w całości przystąpiła do tej prestiżowej certyfikacji środowiskowej.

Wręczenie Grupie Energa certyfikatu potwierdzającego rejestrację odbyło się w czerwcu br. W spotkaniu uczestniczył Wiceminister Środowiska Mariusz Gajdaoraz Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Krzysztof Lissowski. Energę reprezentował Dariusz Kaśków, Prezes Zarządu.

Rejestracja w EMAS jest wyróżnieniem niezwykle prestiżowym, którym w Polsce może poszczycić się jedynie 70 organizacji. Rejestracja Grupy Energa jest nie tylko największą w historii EMAS w Polsce, ale i jedną z największych w Europie.

EMAS to jedyny instrument, potwierdzający ciągłe doskonalenie efektywności ekologicznej w organizacji. Dbałość o środowisko naturalne, poszanowanie jego potrzeb oraz działanie z pełną odpowiedzialnością za podejmowane decyzje to fundamenty funkcjonowania Grupy Energa. Racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych, tak aby mogły z nich korzystać nie tylko obecne, ale i przyszłe pokolenia Polaków, stanowi wyzwanie, któremu staramy się sprostać każdego dnia - podkreśla Dariusz Kaśków, Prezes Zarządu Grupy Energa.

Dla Grupy Energa wejście do grona organizacji zarejestrowanych w EMAS to potwierdzenie spełnienia najwyższych wymagań ochrony środowiska.

- Wysiłek związany z wdrażaniem systemu ekozarządzania w firmie należy traktować jako inwestycję w jej rozwój oraz relacje z partnerami biznesowymi. EMAS to obecnie najbardziej wiarygodny ze standardów zarządzania środowiskowego – uważa Mariusz Gajda, Wiceminister Środowiska.

Grupa Energa jest jednym z liderów polskiego sektora energetycznego, konsekwentnie umacniających swoją wiodącą pozycję w obszarze zrównoważonego rozwoju oraz efektywnego zarządzania zasobami i energią. Jako pierwsza organizacja typu holdingowego w Polsce wdrożyła EMAS na tak dużą skalę, w sposób zarządzany kaskadowo - od centrali (Energa SA), poprzez segmenty (wytwarzanie, dystrybucja i sprzedaż), aż do poziomu poszczególnych podmiotów gospodarczych (spółek, oddziałów). Było to wyzwanie tym większe, że system zarządzania środowiskowego EMAS objął swoim zakresem 159 obiektów na terenie 8 województw.   

Grupa Energa przykłada szczególną wagę do transparentności prowadzonych działań środowiskowych. Najlepszym tego przykładem jest opublikowana deklaracja środowiskowa EMAS, zwierająca szczegółowe informacje środowiskowe Grupy, które oceniane były przez niezależnego, akredytowanego weryfikatora środowiskowego EMAS. Dodatkowo, wydawany co roku od pięciu lat Raport CSR (ang. Corporate Social Responsibility) integruje informacje ekonomiczne, społeczne i środowiskowe związane z działalnością spółki.

Strategiczne podejście i kompleksowe rozwiązania to klucz do sukcesu, jeśli mówimy o społecznej odpowiedzialności biznesu. W Grupie Energa dbamy, aby pomiędzy naszą działalnością biznesową i otoczeniem zachowywane były odpowiednie proporcje. Dbałość o środowisko przy inwestycjach, dobre relacje i dialog ze społecznościami lokalnymi, etyczne zarządzanie czy działania edukacyjne to tylko najważniejsze z wielu podejmowanych przez Energę działań w ramach CSR – mówi Mariola Zmudzińska, Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich.   

Zaangażowanie Grupy Energa w obszarze społecznej odpowiedzialności zostało docenione przez liczne media i organizacje branżowe, m.in. w maju 2016 r., Grupa Energa została ponownie wyróżniona Złotym Listkiem Tygodnika Polityka. Ponadto, jako jedna z nielicznych polskich firm Grupa Energa raportuje do Carbon Disclosure Project – brytyjskiej organizacji non-profit, której celem jest porównanie działań firm na rzecz zrównoważonego rozwoju i ich wyników w zakresie emisji gazów cieplarnianych z innymi spółkami reprezentującymi sektor na całym świecie.

Zobacz także: Morawiecki: energetyka i górnictwo są dobrze nadzorowane

Zobacz także: Energa stawia na innowacje

Reklama

Komentarze

    Reklama