Reklama

Portal o energetyce

Grupa Azoty i Sieć Badawcza Łukaszewicz chcą wspólnie pracować nad zieloną energią

Mężczyźni podpisują dokumenty za stołem. W tle ścianka Grupy Azoty
Podpisanie listu intencyjnego między Grupą Azoty i Siecią Badawczą Łukasiewicz 15.10.2024
Autor. Twitter (X) / @Grupa_Azoty

Grupa Azoty i Sieć Badawcza Łukasiewicz chcą współpracować w trzech obszarach, tj. transformacji energetycznej, Gospodarki Obiegu Zamkniętego i Dekarbonizacji Przemysłu – przekazała Grupa, dodając, że podpisano list intencyjny w tej sprawie, który ma być podstawą rozmów o docelowej umowie.

„Projekty (…) będą dotyczyć wspierania przejścia na odnawialne źródła energii, integracji OZE z innymi systemami wytwarzania i magazynowania energii oraz opracowywania i wdrażania technologii i procesów mających na celu redukcję emisji CO2” – wskazała we wtorkowym komunikacie Grupa Azoty. Poinformowała, że strony są też zainteresowane rozwiązaniami w obszarze minimalizowania odpadów i recyklingu. Na podstawie podpisanego listu mają być prowadzone rozmowy w celu podpisania docelowej umowy o współpracy.

Cytowany w komunikacie wiceprezes Grupy Azoty Paweł Bielski zaznaczył, że spółka prowadzi prace w obszarze aktualizacji strategii z 2021 roku. „Kluczowe jest przede wszystkim stworzenie planu dekarbonizacji, który będzie odpowiadał na wyzwania, jakie stoją przed branżą nawozowo-chemiczną, a jednocześnie uwzględni możliwości finansowe naszych spółek” – podkreślił.

Czytaj też

Natomiast wiceprezes Centrum Łukasiewicz Wiesław Skwarko zaznaczył, że transformacja energetyczna i Gospodarka Obiegu Zamkniętego to kluczowe kierunku strategiczne dla Sieci Badawczej. „Działania te wspierają przejście na efektywne energetycznie i ekologiczne rozwiązania, przyczyniając się do zmniejszenia śladu węglowego i efektywnego gospodarowania zasobami” – wskazał.

Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycję na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to jedna z największych sieci badawczych w Europie. Składa się na nią Centrum Łukasiewicz i ponad 20 instytutów z całej Polski, które zatrudniają 7 tys. pracowników wyspecjalizowanych w kilku obszarach: zdrowia, inteligentnej mobilności, transformacji cyfrowej oraz zrównoważonej gospodarki i energii.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama