Greenway Infrastructure Poland planuje w 2018 r. zainstalować kolejnych 60 ładowarek do aut - podała spółka w czwartek. Firma buduje największą w Polsce sieć szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych.
Spółka realizuje dwa projekty związane z rozwojem elektromobilności, finansowane z unijnych funduszy. Ich celem jest instalacja ładowarek przy głównych szlakach transportowych w kraju oraz zagęszczenie i większe zróżnicowania sieci. Nadrzędnym celem rozwoju elektromobilności jest m.in. zmniejszenie emisji spalin w centrach miast.
Zobacz także: Pierwsza stacja ładowania pojazdów elektrycznych PGE już działa
Spółka poinformowała, że w 2017 roku zainstalowała 30 ładowarek w 24 miastach a w jej sieci zarejestrowanych jest ok. 800 użytkowników, co stanowi ponad połowę wszystkich posiadaczy samochodów elektrycznych w Polsce. Miesięcznie notowanych jest ponad 2 tys. sesji ładowania.
Spółka zauważa, że liczba zarejestrowanych aut „zaczęła gwałtownie przyrastać od września, kiedy ruszyła budowa sieci, a firma rozpoczęła wydawanie kart, pozwalających na szybkie i łatwe uruchamianie ładowania”. „Obecnie co tydzień rejestruje się ok. 40 nowych użytkowników. Większość stanowią osoby prywatne (73 proc.), które posiadają „elektryka” od mniej więcej roku” – podała firma.
Spółka szacuje, że liczba aut elektrycznych zarejestrowanych w Polsce na koniec 2017 r. może wynieść 1,5-1,6 tys. sztuk. W przyszłym roku ta liczba powinna wzrosnąć do 3-4 tysięcy pojazdów.
Prezes Greenway Infrastructure Poland Rafał Czyżewski zakłada, że na koniec przyszłego roku spółka będzie miała w bazie ponad 2 tys. użytkowników.
Obecnie najwięcej, bo aż pięć stacji Greenway, mają do dyspozycji mieszkańcy Warszawy, gdzie zarejestrowanych jest najwięcej aut elektrycznych. Dyrektor zarządzający Greenway Infrastructure Poland Damian Gadzialski tłumaczył, że pierwsze ładowarki zainstalowane zostały przy dużych centrach handlowych, których wewnętrzna sieć energetyczna pozwala na szybkie przyłączenie stacji.
Zobacz także: Wizja rozwoju elektromobilności okiem Polaków [INFOGRAFIKA]
Greenway poinformowała, że w styczniu 2018 r. klientom może być udostępniona aplikacja mobilna, która ma pozwolić nie tylko na zaplanowanie podróży z bezpiecznym ładowaniem, ale też na podgląd statusu danej stacji (wolna, zajęta, niedostępna). Aplikacja będzie też służyć do zalogowania się w sieci Greenway.
Spółka uruchomiła też całodobowe biuro obsługi klienta, które m.in. udziela informacji o nowo uruchamianych stacjach i zajmuje się wydawaniem kart. Istnieje także możliwość zdalnego uruchomienia ładowania, w sytuacji gdy klient nie ma przy sobie karty umożliwiającej inicjację sesji. Numer infolinii znajduje się na każdej ładowarce. Biuro obsługi klienta otrzymuje średnio ponad 500 zgłoszeń w miesiącu – w dużej części są to zapytania o termin uruchomienia ładowarki w nowej lokalizacji.
Greenway Infrastructure Poland z siedzibą w Gdyni jest częścią międzynarodowej grupy Voltia, działającej w obszarze elektromobilności. Oprócz usług ładowania, firma świadczyć będzie także usługę zarządzania infrastrukturą ładowania na zlecenie innych podmiotów.
Zobacz także: Dyrektor Bławat dla Energetyka24: Elektromobilność uruchomiła procesy inwestycyjne poza rynkiem
kn/PAP