Reklama

Górnictwo

Załoga KHW wybiera nowego wiceprezesa

  • Walka z korupcją to jeden z priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej - graf. MON.

Załoga Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) w środowym głosowaniu wybiera wiceprezesa spółki ds. pracy. O stanowisko w zarządzie ubiega się obecny wiceprezes Tadeusz Skotnicki oraz wicedyrektor kopalni Murcki-Staszic Wiesław Piecha. Wyniki będą znane w czwartek.

Możliwość wyboru swojego przedstawiciela do zarządu gwarantuje pracownikom ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, na podstawie której powstał KHW. Zgodnie z przepisami, to załoga wybiera wiceprezesa ds. pracowniczych i tylko ona może go, również w głosowaniu, odwołać. Rada nadzorcza i akcjonariusze nie mają wpływu na obsadę tego stanowiska w zarządzie.

Pierwsza tura wyborów w holdingu odbyła się niespełna dwa tygodnie temu. Żaden z dziewięciu kandydatów nie uzyskał wówczas 50-procentowej większości, dlatego konieczna była druga tura głosowania. W pierwszej 22,7 proc. głosujących poparło Skotnickiego, a 22,3 proc. Piechę. Różnica w poparciu dla nich wyniosła 31 głosów. Głosowało blisko 9,1 tys. pracowników, spośród ponad 13,9 tys. uprawnionych.

Jak poinformował w środę rzecznik KHW Wojciech Jaros, głosowanie rozpoczęło się na porannej zmianie, a zakończy o 22.

Wiesław Piecha jest absolwentem wydziału górniczego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, specjalistą w zakresie techniki eksploatacji złóż oraz projektowania i budowy kopalń. Z kopalniami KHW związany jest od 1988 roku; przeszedł drogę od stażysty do naczelnego inżyniera. Obecnie jest zastępcą dyrektora kopalni Murcki-Staszic ds. usług górniczych oraz zastępcą kierownika ruchu zakładu górniczego.

Tadeusz Skotnicki także ukończył studia na Politechnice Śląskiej, jest specjalistą techniki eksploatacji złóż. Pracował w firmach wykonujących roboty górnicze i kopalniach bytomskich. Od 2002 r. jest związany z kopalniami KHW, m.in. jako kierownik działu inwestycji, przygotowania i ekonomiki produkcji. Od 2013 r. jest wiceprezesem holdingu ds. pracy.

17 marca wybory wiceprezesa ds. pracowniczych odbyły się także w innej górniczej firmie – Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Wybory wygrał Artur Wojtków, pełniący tę funkcję od ponad 6 lat.

W największej górniczej firmie, Kompanii Węglowej, załoga nie ma swojego przedstawiciela w zarządzie. Wynika to z faktu, że Kompania powstała na podstawie innych przepisów niż ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych - była to część procesu naprawczego pięciu dawnych spółek węglowych, których kopalnie przejęła w 2003 roku Kompania. 

Złożony z czterech kopalń Katowicki Holding Węglowy jest jedną z trzech największych spółek węglowych. W miniony czwartek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował, że tworzący się plan naprawczy dla holdingu zakłada zaangażowanie spółek Enea, Węglokoks Kraj i kopalni Bogdanka, która jednak pozostanie samodzielna. 

Węglokoks przygotowuje obecnie swoją ofertę dotyczącą zaangażowania w KHW; docelowo holding i należąca do grupy Węglokoksu spółka Węglokoks Kraj mogą zostać połączone. Decyzje mają zapaść do czerwca tego roku. W lutym tego roku Tobiszowski szacował, że holding potrzebuje wsparcia kapitałowego rzędu 400-500 mln zł. Będą to środki m.in. na inwestycje. (PAP)

Zobacz także: Rząd nie chce odbierać świadczeń górnikom

Zobacz także: Baca-Pogorzelska: Trzęsienie ziemi w Bogdance

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama