Górnictwo
Wyzwania dla KGHM w związku z Europejskim Zielonym Ładem. Spotkanie w Brukseli
W Brukseli odbyło się spotkanie polskich europosłów z przedstawicielami KGHM. Dotyczyło wyzwań przed którymi stanie firma w perspektywie wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.
„Dziś jesteśmy w @BSP_Brussels. W obecności m.in. polskich europosłów – tłumaczymy, jak ważne jest systemowe i realne wsparcie dla europejskiego sektora metali niezależnych. Nie będzie #dekarbonizacja i #NewGreenDeal bez metali niezależnych, takich jak miedź czy srebro!!” – czytamy na oficjalnym profilu KGHM na Twitterze.
– 80 procent miedzi pochodzi z Chin, która jest wydobywana w niższym standardzie. Z jednej strony polityka klimatyczna dotyka europejskie firmy wydobywające miedź, a z drugiej będzie zmuszać do coraz większego importu spoza Europy – mówił podczas spotkania Radosław Żydok, dyrektor departamentu analiz regulacyjnych i strategicznych w KGHM.
European Green Deal i metale
Wytyczne polityczne KE na kadencję 2019-2024 wskazują na dążenie do zaostrzenia celów klimatycznych, o czym świadczy ambitna propozycja tzw. Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal). Propozycja europejskiego prawa klimatycznego zostanie zaprezentowana w najbliższych dniach. Oczekuje się, że Komisja zaproponuje zmianę celu redukcji do 2030 r. do 50/55%.
Dla całego europejskiego przemysłu metali nieżelaznych spełnienie tak restrykcyjnych wymagań w stosunkowo krótkim czasie oznacza ogromne wyzwania, związane z transformacją energetyczną i przejściem na odnawialne źródła energii, tym bardziej, że - oprócz nakładów inwestycyjnych - należy uwzględnić drastyczny wzrost cen uprawnień do emisji CO2 oraz ryzyko poważnych zmian w wykazie sektorów objętych systemem rekompensat kosztów pośrednich w IV okresie rozliczeniowym unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji lata 2021-2030 (EU-ETS).
Realizacja idei Europy neutralnej dla klimatu jest możliwa do osiągnięcia jedynie w przypadku zapewnienia wystarczającej ilości metali nieżelaznych. Już w 2017 r. Bank Światowy prognozował, że do 2050 r. rozwijająca się produkcja turbin wiatrowych potrzebować będzie o 300% więcej metali, o 200% więcej metali będzie potrzebne do wytwarzania paneli słonecznych i aż o 1000% wzrośnie zapotrzebowanie na metale niezbędne do produkcji akumulatorów (źródło: Bank Światowy - Rosnąca rola minerałów i metali dla niskoemisyjnej przyszłości, 2017).