Wiadomości
Współpraca Głównego Instytutu Górnictwa i firm technologicznych – ochrona sektora przed cyberatakami
Zapewnienie przemysłowi wydobywczemu skutecznej ochrony przed cyberatakami jest jednym z celów porozumienia, podpisanego przez Główny Instytut Górnictwa i trzy wiodące firmy informatyczne: Cisco, IBM i Sevenet. Partnerzy deklarują działania na rzecz podnoszenia poziomu cyberbezpieczeństwa w górnictwie.
Porozumienie podpisano w piątek w katowickiej siedzibie GIG, który od niedawna ma status Państwowego Instytutu Badawczego. Współpraca Instytutu i firm informatycznych obejmie m.in. wsparcie w zakresie nowoczesnych technologii, materiałów edukacyjnych czy szkoleń.
„Głównym celem przedsięwzięcia jest wymiana danych i doświadczeń, co w efekcie ma prowadzić do podnoszenia poziomu cyberbezpieczeństwa w kluczowych dla kraju i gospodarki podmiotach, takich jak firmy wydobywcze i energetyczne” – wyjaśnił dyrektor GIG prof. Stanisław Prusek.
Szef katowickiego Instytutu przypomniał, że od zeszłego roku działa Centrum Wymiany i Analizy Informacji w Zakresie Cyberbezpieczeństwa ISAC-GIG. W ramach tego ośrodka współpracuje 11 podmiotów; oprócz GIG są to: Jastrzębska Spółka Węglowa, JSW lT Systems, KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia, Tauron Wydobycie, Polska Grupa Górnicza, Lubelski Węgiel Bogdanka, Węglokoks Kraj, Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej oraz ITG Komag.
Czytaj też
Jednym z projektów realizowanych przez ISAC-GIG są tzw. cyberpoligony, służące podnoszeniu kwalifikacji osób odpowiedzialnych za sprawy cyberbezpieczeństwa w kopalniach. To obecnie jedna z kluczowych dziedzin dla zakładów górniczych, powszechnie używających zaawansowanych technologii informatycznych, np. systemów automatyki przemysłowej, systemów dyspozytorskich czy systemów metanometrii.
Dyrektor generalny firmy Cisco w Polsce Przemysław Kania podkreślił po podpisaniu porozumienia, że polski rynek od dawna ma dla firmy strategiczne znaczenie. „Porozumienie z GIG daje nam możliwości na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej - w tym przypadku firm działających w branży węglowej i jej otoczeniu” – powiedział dyrektor, zapewniając, iż porozumienie przyniesie konkretne efekty.
Dyrektor generalny IBM na Polskę, Kraje Bałtyckie i Ukrainę, Marcin Gajdziński, przypomniał, że IBM od dawna jest obecny także w sektorze wydobywczym, dostarczając m.in. sprzęt i oprogramowanie. W ramach współpracy z GIG, firma deklaruje m.in. pracę nad rozwiązaniami, które mogłyby być wykorzystywane przez wszystkie spółki sektora wydobywczego w Polsce, a także upowszechnianie w górnictwie technologii z obszaru zarządzania danymi z wykorzystaniem modeli i technik sztucznej inteligencji.