Reklama

Wiadomości

Wielkopolska przystąpiła do ogólnoświatowego sojuszu powęglowego

Fot. Elektrownia Pątnów/ZE PAK
Fot. Elektrownia Pątnów/ZE PAK

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał dokument ws. oficjalnego przystąpienia Wielkopolski do Powering Past Coal Alliance (PPCA). To koalicja ponad 180 członków; państw, samorządów i firm działających na rzecz przyspieszenia odejścia od nielimitowanej produkcji energii z węgla.

Podpisanie deklaracji odbyło się w piątek podczas konferencji „Life After Coal”. Wielkopolska jest pierwszym regionem w Polsce, który przystąpił do Powering Past Coal Alliance (PPCA) i jednocześnie piątym polskim członkiem PPCA po Wielkopolsce Wschodniej, Koszalinie, Wałbrzychu i spółce ZE PAK, które dołączyły w 2021 roku.

Reklama

„To wyjątkowy dzień dla Wielkopolski. Podpisujemy dziś akces do elitarnego klubu państw i regionów, które zadeklarowały walkę o klimat” – mówił w piątek na konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i podkreślił, że „Wielkopolska ma stać się pierwszym województwem w Polsce, które skutecznie wycofa się z przemysłu węglowego”.

Czytaj też

„Dzięki naszemu wyraźnemu zaangażowaniu w odejście od węgla przyciągamy inwestycje zagraniczne, tworzymy nowe gałęzie przemysłu i przechodzimy na czystszą i tańszą energię elektryczną. Nasza transformacja pokazuje, że dzięki strategicznemu kierunkowi, starannemu planowaniu i poważnemu dialogowi z obywatelami, regiony zależne od węgla mogą zdywersyfikować lokalną gospodarkę i stworzyć nowe możliwości dla osób najbardziej dotkniętych transformacją” – zaznaczył marszałek.

Obecna w piątek w Poznaniu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że „zmiany związane z transformacją energetyczną muszą być naszym sukcesem, a nie problemem”.

„Ja wierzę, że ta zamiana w Polsce może być wykorzystana do tego, żebyśmy przyciągnęli do naszego kraju nowe technologie, przy współpracy państwa, biznesu i uczelni opracowali również nowe rozwiązania, których jeszcze nie znamy. Udział w takich projektach daje szanse na dialog, uczenie się od siebie, poszukiwanie rozwiązań” – wskazała minister.

Jak podkreślono na piątkowej konferencji, Powering Past Coal Alliance to koalicja ponad 180 członków; krajów, samorządów i firm działających na rzecz przyspieszenia odejścia od nielimitowanej produkcji energii z węgla. PPCA dąży do osiągnięcia kluczowych celów, czyli zaprzestania budowy nowych elektrowni węglowych i międzynarodowego finansowania przemysłu węglowego i wyznaczenia daty wycofania węgla. Zabiega również o dostosowanie polityki do celu Porozumienia Paryskiego, zakładającego ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do znacznie poniżej 2 st. C, z intencją osiągniecia wyniku 1,5 st. C. Koalicja została zainicjowana przez rządy Wielkiej Brytanii i Kanady w formie wspólnego oświadczenia na konferencji ONZ w sprawie zmiany klimatu COP23 w 2017 r. w Bonn i od tego czasu zwiększa swój zasięg i wpływ.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anna Clunes podkreśliła na piątkowej konferencji prasowej, że Wielkopolska dołączając do inicjatywy Powering Past Coal Alliance, wchodzi na drogę odpowiedzialnej i sprzyjającej włączeniu społecznemu transformacji energetyki węglowej.

Czytaj też

„Mam wielką nadzieję, że stanie się ona inspiracją zarówno dla pozostałych polskich regionów, jak i rządu krajowego. Wielka Brytania z dumą podejmuje działania na rzecz wycofania węgla z sektora energetycznego i jest gotowa do bliskiej współpracy z polskim rządem, dzielenia się doświadczeniami i wspierania sprawiedliwej transformacji” – podkreśliła.

Ambasador Kanady w Polsce Catherine Godin wskazała z kolei, że „ambicje Wielkopolski są godne pochwały, ponieważ zobowiązała się ona do wycofania węgla do 2030 roku”.

Reklama

„Jesteśmy dumni, że możemy włączyć Wielkopolskę do grona naszych członków. Zakończenie emisji z węgla jest jednym z najbardziej znaczących kroków, jakie świat musi podjąć w walce ze zmianami klimatycznymi. Kanada z dumą współprzewodniczy Koalicji Powering Past Coal Alliance wraz z Wielką Brytanią. Wraz z ponad 180 członkami, jest to wiodąca na świecie inicjatywa prowadząca do globalnego wycofania emisji pochodzącej z energetyki węglowej. Z każdym nowym członkiem widzimy, że transformacja energetyczna się dokonuje. Jest w toku i nabiera tempa” - mówiła.

PPCA składa się obecnie z 60 rządów, 51 samorządów lokalnych oraz 71 firm i organizacji z całego świata, które opowiadają się za odejściem od węgla do 2030 r. w krajach rozwiniętych i do 2040 r. w pozostałych częściach świata. Do tej pory ponad 80 proc. krajów OECD i UE dołączyło do PPCA na poziomie krajowym.

Czytaj też

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu poinformował, że zorganizowana w piątek przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego konferencja „Wielkopolska droga do neutralności klimatycznej” to oficjalne zainaugurowanie projektu LIFE After Coal PL. Projekt uzyskał unijne wsparcie z Programu LIFE na ponad 50 milionów złotych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekraczające 28 milionów złotych, a łącznie z wkładem własnym kilkudziesięciu podmiotów wspólnie realizujących przedsięwzięcie, całkowity budżet projektu wynosi blisko 85 milionów złotych.

Urząd Marszałkowski podał, że przejście od produkcji energii węglowej do czystej energii, to cel jaki stawia sobie Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Działania te są realizowane głównie poprzez Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej, na który w obecnej perspektywie unijnej przeznaczone są środki w wysokości 415 mln euro.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama