Reklama

Wiadomości

Ustawa o obronności cywilnej zwiększa zagrożenie płynnościowe KGHM

Fot. KGHM
Fot. KGHM

Realizacja ustawy o obronie cywilnej zwiększy ryzyko płynnościowe KGHM i może doprowadzić do przekroczenia kowenantów bankowych w kolejnych latach - napisał resort aktywów w opinii do projektu ustawy.

Projektowana ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej nakłada na spółki o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa obowiązek przeznaczenia co najmniej 3 proc. wydatków inwestycyjnych za rok poprzedni na cele związane z realizacją zadań ochrony ludności.

Reklama

„W przypadku spółek surowcowych, potencjalne obciążenia mogą sięgnąć kwot ponad 100 mln PLN rocznie (przykład KGHM), co nie zostało uwzględnione w planach wieloletnich spółki. Zgodnie z przyjętym podejściem, największe koszty realizacji zadań ochrony ludności poniosą branże takie jak górnictwo, które są z natury kapitałochłonne, a niekoniecznie muszą raportować wysoką rentowność” - podaje MAP.

MAP pisze, że w wypadku KGHM z roku na rok rentowność spada, a wydatki inwestycyjne rosną co wynika z coraz trudniejszych warunków eksploatacji.

Czytaj też

„Należy zauważyć, iż obecnie proponowana formuła naliczania tj. określony procent od nakładów inwestycyjnych, faworyzuje sektory gospodarki o niskiej kapitałochłonności oraz stanowi istotne obciążenie dla sektorów wysoko kapitałochłonnych takich jak np. sektor wydobywczy. Wprowadzenie kolejnej daniny na zasadach podobnych do podatku miedziowego tylko zwiększy ryzyko płynnościowe takich spółek jak KGHM. W tej sytuacji należy liczyć się z pogorszeniem wskaźników zadłużenia w kolejnych latach co w zależności od konkretnej sytuacji może doprowadzić do przekroczenia kowenantów bankowych” - podaje MAP.

MAP pisze, że wprowadzenie w życie podatku na obecnych zasadach może spowodować wstrzymanie niektórych projektów na skutek ich nieopłacalności ze względu na związany z tym wzrost wydatków nieoperacyjnych. (PAP Biznes)

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama