Wiadomości
Surowce krytyczne dla Polski. Resort klimatu opracowuje nową politykę surowcową
Resort klimatu i środowiska pracuje nad aktualizacją polityki surowcowej państwa, której projekt może być gotowy za rok – poinformował w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Galos. Dokument ma zawierać m.in. listę surowców kluczowych dla polskiej gospodarki.
„Mamy politykę surowcową państwa, dokument zatwierdzony w marcu 2022 roku. Natomiast on już jest przedmiotem prac mających na celu jego aktualizację” – powiedział podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. infrastruktury krytycznej, górnictwa i energetyki główny geolog kraju i wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Galos.
Dodał, że jednym z najważniejszych powodów aktualizacji jest wejście w życie w maju tego roku unijnego rozporządzenia Critical Raw Materials Act.
„W polskiej polityce surowcowej mamy do tej pory pojęcia surowców krytycznych i strategicznych dla polskiej gospodarki, natomiast (…) w tej nowej aktualizowanej polityce surowcowej państwa, której projekt aktualizacji, mam nadzieję, gdzieś za rok będzie gotowy, (…) to będą surowce krytyczne i strategiczne dla Unii Europejskiej, czyli 34 surowce krytyczne, a spośród nich 17 surowców strategicznych” – powiedział.
„Natomiast chcemy też wciąż zaakcentować, czy wyodrębnić to, że niektóre surowce krytyczne i strategiczne (dla UE) dla polskiej gospodarki aż tak ważne nie są, a są ważne inne surowce. Dlatego będzie też trzecia grupa w tym dokumencie zaproponowana- surowców kluczowych dla polskiej gospodarki” – dodał.
Główny geolog kraju zasygnalizował też zmiany legislacyjne w prawie geologicznym i górniczym.
„Myślę, że ten projekt aktualizacji polityki surowcowej państwa do konsultacji międzyresortowych trafi nie wcześniej niż w III kwartale przyszłego roku” – zaznaczył.