Reklama

Wiadomości

Sejmowa komisja w pierwszym czytaniu rozszerzyła zakaz importu węgla o Białoruś

Autor. Canva

Posłowie komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Finansów Publicznych rozszerzyli w pierwszym czytaniu zakaz importu węgla zza naszej wschodniej granicy o Białoruś i doprecyzowali rodzaje węgla, który będzie podlegał temu zakazowi. Niemożliwy ma być wwóz rosyjskiego węgla z terenu UE oraz jego tranzyt przez Polskę.

Reklama

W środę, podczas posiedzenia połączonych Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych i Komisji Finansów Publicznych w ramach pierwszego czytania posłowie dyskutowali o projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego wraz z autopoprawką. Projekt ustawy wprowadza m.in. embargo na węgiel importowany z Rosji.

Reklama

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik przedstawił poprawkę, która rozszerza zakres zakazu importu węgla kamiennego o koks i towary tej grupy z katalogu towarów 2701, 2704 nomenklatury scalonej.

"Nie ma już szerszego zakresu, który można ograniczyć. Wprowadzamy zakaz przewozu, wwozu ze strony Rosji i Obwodu Kaliningradzkiego, w ogóle węgla i zakaz wwozu ze stronu Unii węgla rosyjskiego. Przypomnę, że donbaski węgiel jest już objęty sankcjami unijnymi" - stwierdził wiceminister Wąsik.

Reklama

Dodał, że jeżeli węgiel rosyjski przyjedzie do Hamburga, to nie można go będzie przywieźć do Polski.

"Poprawki dają też Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) mechanizmy do weryfikacji tego" - uzupełni informacje Maciej Wąsik.

Poprawka została przyjęta.

Czytaj też

Posłanka KO Urszula Zielińska zaproponowała rozszerzenie katalogu embarga o paliwa mineralne, oleje mineralne ropę naftową i gaz, ale z terminem wejścia w życie od 1 stycznia 2023 r. oraz dodanie Białorusi jako kraju objętego embargiem na import węgla. Miałoby to zapobiec sytuacji importu rosyjskiego węgla z terenu Białorusi.

Zdecydowano, że poprawka poseł Zielińskiej będzie głosowana jako wniosek mniejszości podczas obrad Sejmu.

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio zwrócił uwagę, że Białoruś nie jest producentem węgla, ale można wpisać Białoruś do ustawy. Ta poprawka została przyjęta

Poruszono też kwestie rekompensat za szkody poniesione w związku z wejściem w życie ustawy. Rząd chce je wprowadzić odrębną ustawą. Posłowie wnioskowali o wprowadzenie rekompensat w procedowanej ustawie z uzupełnieniem o straty poniesione z tytułu wprowadzenia do ustawy poprawką zakazu importu węgla z Białorusi. Poprawka nie uzyskała akceptacji.

Biuro legislacyjne zaznaczyło, że art. 13 ustawy nakładający karę pozbawienia wolności na osoby łamiące sankcje na czas nie krótszy od lat 3 może mieć charakter odsyłający do innych aktów prawnych, jeśli da się z niego dekodować zupełną normę karną. Zwrócono też uwagę, że za to samo zachowanie nie można nakładać dwóch rodzajów sankcji: karnych i administracyjnych. Art. 13 ustawy przyjęto jednak w pierwotnym kształcie.

Podczas obrad komisji prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Krzysztof Kopeć zaproponował wyłączenie z ustawy obrotu produktami leczniczymi.

"Art 35 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej nakazuje uwzględniać wysoki poziom ochrony zdrowia przy określaniu wszelkich polityk i działań Unii. Dostawy leków realizują ten cel. Dlatego nie powinny być objęte sankcjami. Proponujemy Szybka ścieżka odwoławcza od trybów przewidzianych w ustawie na wzór rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów" - stwierdził Krzysztof Kopeć.(PAP)

Komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Finansów Publicznych zarekomendowały jednogłośnie Sejmowi przyjęcie ustawy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama