Reklama

Wiadomości

Ruszają studia poświęcone zamykaniu kopalń. Historyczna chwila

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Główny Instytut Górnictwa i Politechnika Śląska będą współpracowały przy uruchomieniu nowych studiów podyplomowych, mających wykształcić kadry pod kątem prowadzenia procesów adaptacji kopalń węgla kamiennego do nowych funkcji.

Studia podyplomowe „Adaptacja kopalń do pełnienia nowych funkcji - uwarunkowania prawne, techniczne, społeczne i środowiskowe” mają ruszać od najbliższego, marcowego semestru. Mają być prowadzone w katowickiej siedzibie Instytutu przez kadrę GIG i Politechniki Śląskiej; Instytut stara się jeszcze o zaangażowanie ekspertów z zagranicy.

Jak mówił na wtorkowym briefingu dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego Jarosław Zagórowski, nowe studia będą zgodne z założeniami międzynarodowego projektu „Green JOBS” z obszaru postmining, zakładającego wskazywanie optymalnych scenariuszy zmiany przeznaczenia wycofywanych z eksploatacji kopalń węgla kamiennego, którego GIG jest partnerem.

„Uważamy, że kopalnia jest terenem dobrym, ciekawym z punktu widzenia inwestora. Chcielibyśmy, żeby kopalnie nie były likwidowane bez odpowiedzialności za teren, za ludzi. To często dobre tereny i dobry zasób pracowników, którzy są przygotowani do pracy” - zaznaczył Zagórowski.

„Badaliśmy ze specjalnymi strefami ekonomicznymi, z Urzędem Pracy w Katowicach, co jest istotne dla przyszłego inwestora. Więc przedstawiamy mu, że teren kopalni jest bezpieczny, bo znajduje się na filarze ochronnym. Kolejnym elementem jest przygotowanie kadry, która dzisiaj pracuje w zakładzie wydobywczym do tego, żeby w przyszłości byli w stanie go przekształcić w kierunku nowych miejsc pracy” - przedstawił pomysł na studia dyrektor GIG.

Wskazał, że Instytut postanowił zaprosić do współpracy Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, aby skorzystać z wiedzy i kompetencji tamtejszych specjalistów w zakresie m.in. zarządzania projektowego. Nawiązał również do rządowej zapowiedzi weryfikacji ustawy górniczej, zgodnie z którą likwidacja i przekształcenie kopalń mają być realizowane nie już przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, lecz przez przedsiębiorców górniczych.

„Połączyliśmy (z politechniką - PAP) siły, aby pomóc przedsiębiorcom, pomóc lokalnej społeczności w tym, aby teren kopalń, które będą znikały z naszego obszaru w najbliższych latach, był wykorzystywany do innej działalności” - wyjaśnił Zagórowski.

Dziekan zabrzańskiego wydziału Politechniki Śląskiej dr hab. Aleksandra Kuzior uściśliła, że studia mają dotyczyć adaptacji kopalń do nowych funkcji w szerokim kontekście, uwzględnią bowiem aspekty ekonomiczne, zarządcze, technologiczne (górnicze), ale również np. społeczne.

„Jest to też pewna odpowiedź na zapotrzebowanie może na teraz nie tyle rynku pracy, ile przepisów i dyrektyw Unii Europejskiej. W związku z tym istnieje potrzeba przygotowania kadry, która zajmie się kompetentnie aspektami restrukturyzacji regionów górniczych” - zaznaczyła dziekan wskazując, że wydział organizacji i zarządzania politechniki w aspekcie merytorycznym nowych studiów będzie odpowiedzialny za kwestie zarządcze, społeczne, „transformacyjne” i ekonomiczne.

Czytaj też

Kierująca w GIG m.in. projektem „Green JOBS” dr hab. Alicja Krzemień mówiła, że Instytut zamierza zaznajamiać uczestników studiów m.in. z efektami już zakończonych i trwających projektów (zgodnych z założeniami programu), jak i zapewniać im bezpośrednie kontakty ze specjalistami i praktykami szeroko rozumianej transformacji.

„Zakładamy, że te studia są skierowane nie tylko do spółek górniczych, ale również do gmin górniczych, które na pewno będą zainteresowane tym, w jaki sposób pozyskać inwestorów” - dodała Krzemień.

Przewodniczący rady programowej studiów prof. Adam Smoliński z GIG wyjaśniał, że chodzi o realizację innego założenia likwidacji kopalń, niż dotychczas (polegającego na rozebraniu naziemnej i zabezpieczeniu podziemnej infrastruktury z przywróceniem tzw. stanu pierwotnego na powierzchni).

„Proponujemy nowe podejście, spojrzenie na to, żeby wykorzystać tą infrastrukturę, żeby nadać jej nowe znaczenie i jednocześnie nową funkcję. (…) Również myślimy o pracownikach, aby zapewnić im nowe, zielone miejsca pracy” - deklarował Smoliński.

Szymon Łagosz z Centrum Rozwoju Kompetencji GIG przypomniał, że ta jednostka ma status niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego i poza kursami, które realizuje w Instytucie, ma uprawnienia do organizacji studiów podyplomowych.

We wtorek w katowickiej siedzibie GIG strony podpisały list intencyjny ws. organizacji dwusemestralnych studiów (z najpewniej ok. 180 godzinami zajęć dydaktycznych). Ich zakres programowy ma objąć: zagadnienia prawne związane z likwidacją zakładu górniczego czy smart closure/ inteligentne zamykanie kopalń (nowe modele biznesowe, zielona energia, wodór).

Kolejne zagadnienia programowe to: odmetanowanie i wykorzystanie metanu na powierzchni, gospodarka wodami gruntowymi i kopalnianymi w czynnych i zamykanych kopalniach, geomechanika, zagrożenia sejsmiczne i wpływ na powierzchni, rekultywacja i monitoring terenów pogórniczych, zagrożenie radiacyjne, finansowanie działań adaptacyjnych, aspekty zarządzania strategicznego w transformacji sektora górniczego zarządzanie projektami, a także studia przypadków: wizyty terenowe.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama