Reklama

Przez cały rok OZE zasilały polską hutę miedzi

Autor. Fot. KGHM

W 2024 r. należąca do KGHM Polska Miedź Huta Miedzi Cedynia w całości była zasilana z odnawialnych źródeł energii należących do miedziowej spółki.

KGHM poinformował, że w drugiej połowie maja spółki INVEST PV (należące do Grupy Kapitałowej KGHM) umorzyły na rzecz KGHM Polska Miedź gwarancje pochodzenia wytworzonej w latach 2023-2024 elektrycznej energii odnawialnej o łącznym wolumenie pokrywającym w całości zapotrzebowanie Huty Miedzi Cedynia i częściowo Hutu Miedzi Legnica.

KGHM systematycznie zwiększa OZE

Po raz pierwszy w historii spółki ekwiwalent rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną całej huty został zrealizowany wykorzystując gwarancje pochodzenia, wytworzonej we własnych źródłach OZE, energii elektrycznej. To ważny moment nie tylko dla tego oddziału, lecz również całego KGHM.
Piotr Krzyżewski, wiceprezes zarządu KGHM ds. finansowych>
YouTube cover video

Dodał, że w tym roku gwarancje pochodzenia energii ze spółek INVEST PV będą umarzane na bieżąco, a zielona energia w pierwszej kolejności zasili Hutę Miedzi Cedynia, a następnie Hutę Miedzi Legnica.

W komunikacie podkreślono, że celem KGHM jest systematyczne zwiększanie wykorzystania niskoemisyjnych i bezemisyjnych źródeł energii elektrycznej oraz ciepła. „Energia elektryczna pochodząca z OZE przeznaczona jest w 100 proc. do zasilania procesów głównego ciągu technologicznego KGHM” – podkreślono.

Jak dodano, w pierwszym kwartale 2025 r. własne źródła energii, w tym OZE, pozwoliły pokryć 39 proc. ogólnej mocy zamówionej przez KGHM Polska Miedź. „Celem spółki jest osiągniecie w 2030 roku 50 proc. udziału zamówionej mocy, przez nisko i zeroemisyjne aktywa wytwórcze energii elektrycznej. Wdrożony przez KGHM Program +Rozwój energetyki, w tym OZE+ wraz ze zmianami struktury wytwarzania w krajowym systemie energetycznym pozwolą zmniejszyć emisję CO2 o ok. 600 tys. ton rocznie do 2030 r.” – podano.

KGHM chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r.

Czytaj też

KGHM jest największym w Europie producentem miedzi, uznawanej za surowiec strategiczny dla Unii Europejskiej. Odpowiada za niemal 50 proc. unijnej produkcji miedzi górniczej. Polskie zasoby miedzi stanowią ok. 85 proc. zasobów europejskich.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama