Wiadomości
Prezes PGE: pracujemy nad zmianą właściciela dla PGE GiEK i sprawą aktywów węglowych
Prezes PGE Dariusz Marzec powiedział w piątek PAP, że w spółce trwają prace nad wydzieleniem z jej struktur aktywów węglowych, wśród których są m.in. kopalnia i elektrownia w Bełchatowie. Do końca przyszłego roku spółka PGE GiEK ma stać się własnością Skarbu Państwa.
O planowanych zmianach właścicielskich dotyczących PGE Górnictwo i Energetyka (GiEK) szefowie tej spółki oraz PGE Polskiej Grupy Energetycznej mówili w piątek podczas centralnych obchodów Dnia Energetyka w Bełchatowie.
Obecnie zarządzająca kopalniami i elektrowniami na węgiel brunatny w Turowie i w Bełchatowie PGE GiEK w to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE, która jest jej jedynym właścicielem. To największy w kraju producent węgla brunatnego, a także największy wytwórca energii elektrycznej, pokrywający ponad 30 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce.
Jak powiedział w piątek PAP szef PGE GiEK Jacek Kaczorowski, spółka stoi dziś przed wielkimi wyzwaniami, wśród których są: optymalizacja działalności, wydzielenie z Grupy Kapitałowej PGE oraz transformacja energetyczna.
„Dziś naszym akcjonariuszem większościowym jest grupa PGE, która w procesie transformacji energetycznej musi pozyskać środki pozwalające na realizację tego celu, czyli inwestycje w obszar odnawialnych źródeł energii. Przy obecności naszych aktywów w grupie to finansowanie jest niemożliwe. Mamy tego świadomość, ale mamy także świadomość tego, że aktywa, którymi dysponujemy w PGE GiEK pozwalają, by po wydzieleniu móc prowadzić przedsięwzięcia w procesie transformacji pozwalające utrzymać maksymalną liczbę miejsc pracy. I aby nasza misja mogła być kontynuowana w przyszłości” – wyjaśnił.
Proces wydzielenia PGE GiEK z grupy kapitałowej PGE ma polegać m.in. na zmianie właściciela, którym ma stać się Skarb Państwa. Koncepcja docelowego modelu funkcjonowania energetyki konwencjonalnej zostanie określona na poziomie rządowym.
„Spółka GiEK będzie bezpośrednio pod egidą Skarbu Państwa. Przestanie więc być córką PGE, a stanie się jej siostrą” – zaznaczył szef PGE Dariusz Marzec.
Wydzielenie aktywów węglowych w PGE
Prezes największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce zapewnił, że prace nad zmianami w strukturze właścicielskiej konwencjonalnych źródeł wytwórczych już trwają.
„Dla nas optymalnym czasem nad wyłączeniem aktywów konwencjonalnych to 2025 rok. Prace w tym zakresie cały czas trwają. Czym stanie się to szybciej, tym lepiej, bo uruchomi to nowy impuls rozwojowy dla PGE, jak i dla PGE GiEK. Pozwoli to tej spółce na samodzielne funkcjonowanie oraz pozyskiwanie środków na restrukturyzację części konwencjonalnej, która jest niezbędna dla polskiego systemu energetycznego co najmniej przez dekadę” – przyznał Marzec.
Zapewnił przy tym, że energetyka konwencjonalna będzie stanowić podstawę polskiego systemu energetycznego do momentu powstania elektrowni atomowej lub morskich farm wiatrowych, co w opinii szefa PGE może potrwać 10-12 lat.
Prezes Kaczorowski przekonywał natomiast, że transformacja energetyczna jest bezprecedensowa i jednym z największych wyzwań dla polskiej gospodarki w najbliższych dekadach. Wskazał, że w tym procesie kluczowa jest odpowiedzialność.
„Dlatego w nowej rzeczywistości najważniejsze będzie zabezpieczenie przyszłości zarówno kilkunastu tysięcy pracowników kopalni i elektrowni, kilku tysięcy pracowników spółek zależnych, jak również mieszkańców regionów pośrednio związanych z PGE GiEK. (…) Zmiany polskiego sektora energetycznego muszą przebiegać w sposób zrównoważony, efektywny i konkurencyjny. Wykorzystamy ten czas dla energetyki konwencjonalnej, która jest potrzebna dziś i będzie potrzebna jeszcze przez wiele lat” – mówił.
Dzień Energetyka w PGE
Podczas centralnych obchodów Dnia Energetyka wręczono odznaczenia państwowe dla najbardziej zasłużonych energetyków. W trakcie uroczystości wielokrotnie podkreślano, że Bełchatów jest energetycznym sercem Polski. „Jesteśmy w miejscu, gdzie od lat wytwarza się największą ilość energii w kraju. W tym dniu chcemy podziękować za codzienną pracę i pełnienie odpowiedzialnej roli wszystkim osobom związanym z górnictwem i energetyką konwencjonalną” – podkreślił szef PGE.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientów. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. PGE jest spółką akcyjną, w której Skarb Państwa ma prawie 61 proc. akcji.
W skład PGE GiEK wchodzi siedem oddziałów zlokalizowanych na terenie pięciu województw. To pięć elektrowni i dwie kopalnie. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie. Spółka zatrudnia bezpośrednio ok. 13 tys. osób oraz ok. 6 tys. w spółkach zależnych.