Reklama

Wiadomości

Polski startup ma pomysł na obróbkę pokopalnianych zrzutów. Przy okazji chce produkować wodór

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

Projekt startupu HydroHub, dotyczący systemu obróbki i utylizacji solanki z wody z możliwością pozyskiwania wodoru, zwyciężył w czwartej edycji konkursu samorządu Katowic pod nazwą Kopalnia Startupów – podało w czwartek miasto.

Kopalnia Startupów to pierwszy w regionie konkurs tego typu organizowany w całości przez miejski samorząd. Jak wynika z czwartkowej informacji katowickiego magistratu, w tegorocznej edycji projekt HydroHub otrzymał nagrodę w wysokości 50 tys. zł oraz dwuletni pakiet najmu biurka w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink.

Według Sebastiana Bandyckiego z HydroHub startup ten opiera się o koncepcję zagospodarowania i utylizacji kopalnianych solanek odchodowych, które zrzucane docelowo do Wisły i Odry są dużym obciążeniem dla środowiska.

– Nasz pomysł polega na zagospodarowaniu solanek poodpadowych po procesach demineralizacji. Dzięki technologii, nad którą pracujemy, ten odpad będzie można przekształcać w towary i na nich zarabiać – wskazał szef projektu.

Reklama

Z opisu projektu wynika, że jest on oparty o autorski reaktor chemiczny, umożliwiający produkcję bez kosztownego odsalania wody. Innowacyjność procesu ma polegać na produkcji soli, wodoru oraz tlenu z roztworów wodnych zawierających duże stężenia chlorku sodu, bez emisji chloru. Zasilanie reaktora odnawialnymi źródłami energii ma umożliwiać ponadto produkcję zielonego wodoru.

Katowicki konkurs dla startupów

Drugie miejsce w tegorocznej edycji konkursu zajął projekt HikeStory (aplikacja dla osób uprawiających turystykę górską – 30 tys. zł), a trzecie GoodFit (moduł integracji sklepów internetowych ułatwiający dobór rozmiaru ubrań – 20 tys. zł).

Jak zaznaczył, cytowany w czwartkowej informacji miasta, jego prezydent Marcin Krupa, historie laureatów dotychczasowych edycji Kopalni Startupów potwierdzają, że konkurs przynosi im korzyści w postaci nagród, ale jest też platformą do rozmów z inwestorami, udziału w targach międzynarodowych i rozwoju firm.

Katowicki samorząd akcentuje, że dotychczas nagrodzone w konkursie projekty zaznaczają swą obecność na rynku.

Reklama

Jak podało miasto, startup Maskup zdobył tytuł Innowatora Śląska i prezentował swoje produkty na międzynarodowych wydarzeniach. Telemedyczne Healthly negocjuje kontrakty z przychodniami w całym kraju. Eco-Factories pozyskały inwestora i nawiązały współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną, a Locatick w ciągu roku zwiększyło przychody trzykrotnie.

Zgodnie z formułą konkursu, po wiosennym naborze projektów, zespół ekspertów wybiera 10 najlepiej rokujących – pod względem potencjału biznesowego, potencjału na skalowanie, innowacyjności, dojrzałości i przygotowania do kolejnych etapów rozwoju. Wybrani biorą udział w warsztatach, na których pracują nad modelami biznesowymi, strategiami oraz strukturą finałowych prezentacji.

Katowickie przedsięwzięcie Kopalnia Startupów otrzymało w poprzednich latach tytuł Marka Śląskie oraz zostało nagrodzone przez serwis samorządowy Polskiej Agencji Prasowej w konkursie Innowacyjny Samorząd. Aktualności i dokumenty konkursu można znaleźć na stronie kopalniastartupow.katowice.eu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama