Reklama

Wiadomości

PKP Cargo wylicza straty po tzw. decyzji węglowej Morawieckiego. Sprawę bada prokuratura

Autor. Flickr/ Hugh Llewelyn

PKP Cargo do dziś dotkliwie odczuwa negatywne skutki tzw. decyzji węglowej byłego premiera Mateusza Morawieckiego z lipca 2022 roku oraz sposobu jej wykonania przez ówczesny zarząd spółki - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie PKP Cargo.

Reklama

Jak przekazał w poniedziałek przewoźnik, ówczesny zarząd PKP Cargo skierował tabor spółki do przewozu węgla z nadbałtyckich portów, co odbyło się kosztem porzucenia innych, komercyjnych i rentownych zleceń.

„Obecny zarząd PKP Cargo w restrukturyzacji podejmuje działania mające na celu przywrócenie zaufania kontrahentów do PKP Cargo w restrukturyzacji” - podkreślono.

Według PKP Cargo, spółka aktywnie uczestniczy w toczących się czynnościach procesowych w postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w sprawie tzw. decyzji węglowej.

Spółka na początku sierpnia informowała, że „dotyczy ona +podjęcia działań w ramach wykonania decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2022 roku oraz decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2022 roku bez uprzedniego zawarcia porozumienia z Ministrem Aktywów Państwowych oraz wydania uchwały zarządu PKP CARGO S.A., wskutek czego wyrządzono szkodę majątkową wielkiej wartości ww. podmiotowi w postaci utraty przychodów z wykonywanych umów z innymi podmiotami i utraty spodziewanych korzyści, tj. o przestępstwo z art. 296 § 1 i 3 k.k.+” poinformował przewoźnik.

Czytaj też

W lipcu tego roku p.o. prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka mówił, że ówczesny zarząd spółki po wydaniu decyzji węglowej porzucił klientów i zerwał lukratywne kontrakty, w związku z czym musiała zapłacić „wielkie kary umowne”.

Ministerstwo Aktywów Państwowych przekazało PAP 21 sierpnia tego roku, że decyzja premiera Morawieckiego z 2022 r., polecająca PKP Cargo przewóz węgla importowanego przez PGE Paliwa i Węglokoks nie daje podstaw prawnych do wypłaty przewoźnikowi kosztów transportu czy rekompensaty.

Według resortu aktywów należy stwierdzić, że koszty transportu, o których mowa w decyzji, zostały wobec PKP Cargo w pełni pokryte.

Reklama

„Wydaje się, że ewentualne oczekiwanie PKP Cargo zapłaty rekompensaty z tytułu poniesienia innych, poza kosztami transportu, kosztów związanych z realizacją decyzji nie znajduje pokrycia w decyzji” - podkreśliło wtedy MAP.

Czytaj też

Resort poinformował też wtedy, że wysłał do PKP Cargo odpowiedź na pismo spółki, w którym jej zarząd zwrócił się do Ministra Aktywów Państwowych o pilną wypłatę rekompensaty za realizację tzw. decyzji węglowej.

Grupa PKP Cargo oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Świadczy samodzielne przewozy towarowe na terenie Polski oraz Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. Największym pojedynczym akcjonariuszem PKP Cargo jest spółka PKP SA, która ma 33,01 proc. akcji. W lipcu sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo. Wcześniej zarząd PKP Cargo zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych, obejmujących do 30 proc. zatrudnionych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama