Reklama

Wiadomości

PGE: Skarb Państwa objął akcje za 2,5 mld zł z emisji wartej 3,2 mld zł

Fot. PGE GiEK
Fot. PGE GiEK

Skarb Państwa objął nowe akcje PGE o wartości emisyjnej ok. 2,5 mld zł, akcje wartości 450 mln zł obejmą otwarte fundusze emerytalne, a innym inwestorom przypadły papiery o wartości ok. 250 mln zł - poinformowała w piątek spółka.

Reklama

W ramach przeprowadzonej oferty zostały objęte ok. 374 mln akcji po cenie emisyjnej wynoszącej 8,55 zł za akcję. Całkowita wartość emisji wyniosła niemal 3,2 mld zł.

Reklama

Jak podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski, w trakcie procesu pozyskania kapitału spółka spotkała się z dużym zainteresowaniem inwestorów, również zagranicznych. "Podpisaliśmy łącznie prawie 100 umów objęcia akcji, na podstawie których opłacone zostały zapisy na blisko 3,2 miliarda złotych, czyli tyle ile od początku planowaliśmy. Dziękuję za zaufanie, tym bardziej, że tak duża oferta została objęta przez inwestorów w niestabilnej sytuacji na rynkach finansowych oraz w trudnych warunkach geopolitycznych" - powiedział Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki. Jak dodał, przed Grupą PGE czas intensywnych inwestycji.

Czytaj też

Pozyskane w wyniku emisji środki PGE zamierza przeznaczyć na inwestycje w trzech obszarach: rozwoju dystrybucji energii elektrycznej, OZE oraz dekarbonizacji wytwarzania energii i ciepła poprzez rozwój źródeł niskoemisyjnych. Wydatkowanie zgodnie z przedstawionymi celami emisji gwarantowane jest na podstawie umowy inwestycyjnej, którą PGE podpisała ze Skarbem Państwa.

Reklama

Wcześniej spółka informowała, że w obszarze sieci dystrybucyjnych zamierza wykorzystać środki z emisji m.in. do zwiększenia udziału linii kablowych, przyspieszenia wprowadzania inteligentnych liczników oraz wzrostu efektywności procesów przyłączeniowych nowych odbiorców oraz źródeł energii. W obszarze OZE planuje się przyspieszenie programu rozwoju mocy fotowoltaicznych oraz zdobycie środków na akwizycje projektów lądowych farm wiatrowych i farm PV. W obszarze dekarbonizacji PGE planuje sfinansowanie projektu bloku gazowo-parowego w Rybniku, który miałby ruszyć w 2026 r., oraz dekarbonizację ciepłownictwa poprzez budowę gazowych elektrociepłowni w Zgierzu, Kielcach i Bydgoszczy.

Grupa Kapitałowa PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku. Skarb Państwa miał przed nową emisją ok. 57,39 proc. udziału w kapitale zakładowym PGE. Zasady emisji były tak skonstruowane, że każdy uprawniony inwestor mógł objąć tyle nowych akcji, aby jego udział nie spadł poniżej poziomu, jaki posiadał przed emisją. Również Skarb Państwa po emisji nie będzie posiadać mniej niż 57,39 proc.

Źródło:PAP
  • PGE
Reklama

Komentarze

    Reklama