Wiadomości
Niemcy sięgają po węgiel. Nowe moce szykowane na zimę
Na jakim etapie jest niemiecka transformacja energetyczna? Portal Argus podał, że ministerstwo gospodarki i klimatu rozważa uruchomienie prawie 2 GW rezerwowych mocy wytwórczych z węgla brunatnego przed nadchodzącą zimą.
Niemiecki portal informacyjny Argus przekazał, że ministerstwo gospodarki i ochrony klimatu prowadzi obecnie badania, nad ponownym uruchomieniem rezerwowych mocy wytwórczych z węgla brunatnego o łącznej mocy 1,9 GW . Chodzi o jednostki Niederaussem Block E (295 MW), Niederaussem Block F (299 MW) oraz Neurath C (292 MW) przeznaczonych i tak do likwidacji pod koniec I kwartału przyszłego roku. Operator, firma energetyczna Utility RWE, wyjaśnia, że przywrócenie bloków węglowych na rynek mocy jest technicznie możliwe do zrealizowania, jeśli tylko rząd wyrazi na to zgodę.
Serwis podaje, że na mocy krajowej ustawy o dostępności elektrowni zastępczych, powrót z rezerwy jednostek węglowych jest możliwy do końca marca przyszłego roku pod warunkiem, że poziom tzw. alertu gazowego, czyli minimalnego poziomu wypełnienia magazynów gazu (niem. Gaswarnstufe) pozostanie niezmieniony lub nawet wzrośnie.
Czytaj też
Niedawno szef Federalnej Agencji ds. Sieci, Klaus Muller przekazał, że krajowe magazyny gazu wypełnione są w blisko 90 proc., lecz nie ukrywał swoich obaw przed nadchodzącym sezonem grzewczym i niepewności związanych z przerwaniem dostaw surowca. W jego opinii, mimo iż Europa stosunkowo szybko przestawiła się na dostawy surowca spoza Rosji, to wciąż istnieje potencjalne zagrożenie wykorzystania gazu jako narzędzia presji przez Władimira Putina, co mogłoby doprowadzić do przerwania dostaw dla południowo-wschodniej części Europy.
Mit Energiewende dawno upadł. Nietrudno odnieść wrażenie, że z każdą rządową decyzją Bundestag oddala się od klimatu, w imię którego dokonywał wszystkich zmian gospodarczych oraz energetycznych.