Reklama

Wiadomości

Ministerstwo Przemysłu coraz bliżej. Rząd zajmie się rozporządzeniem

Autor. Prezydent RP Andrzej Duda / YouTube

O Ministerstwie Przemysłu wiadomo coraz więcej, m.in. dzięki zapowiedziom szefowej tworzącego się resortu Marzenie Czarneckiej. Rząd właśnie wykonuje kolejny krok, by od marca ministerstwo mogło rozpocząć prace.

Rada Ministrów we wtorek zajmie się projektem rozporządzenia ws. utworzenia Ministerstwa Przemysłu, które ma rozpocząć prace od 1 marca 2024 r. Zgodnie z tekstem projektu, „tworzy się Ministerstwo Przemysłu w drodze przekształcenia Ministerstwa Aktywów Państwowych”.

„Przekształcenie (…) polega na wyłączeniu z Ministerstwa Aktywów Państwowych, obsługującego sprawy działów administracji rządowej aktywa państwowe, łączność i gospodarka złożami kopalin, komórek organizacyjnych obsługujących sprawy działu administracji rządowej gospodarka złożami kopalin oraz pracowników obsługujących sprawy tego działu” – uściśla tekst przepisu. „Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2024 r.” – wskazuje projekt.

Reklama

Uzasadnienie wyjaśnia m.in., że utworzenie ministerstwa związane jest z powołaniem w skład Rady Ministrów Ministra Przemysłu, a projektowany termin wejścia w życie rozporządzenia jest konieczny z uwagi na pilną potrzebę zorganizowania prac ministerstwa.

Prace nad powołaniem Ministerstwa Przemysłu

Ministerstwo Przemysłu jest nowym resortem, utworzonym przez rząd Donalda Tuska. Jak wynika z rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 19 grudnia ub. roku, Minister Przemysłu kieruje działem administracji rządowej „gospodarka złożami kopalin”, a jego obsługę zapewniają Ministerstwo Aktywów Państwowych i Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Na swojej pierwszej konferencji prasowej 29 grudnia minister przemysłu Marzena Czarnecka informowała, że taka forma obsługi MP wiąże się z początkową fazą organizacji resortu. Na razie ministerstwo nie dysponuje bowiem szerszymi kadrami czy strukturą urzędową. Te zostaną zorganizowane po formalnym utworzeniu resortu, czyli 1 marca.

– W kolejnej fazie, mam nadzieję, utworzymy ministerstwo i urząd ministra, ale do tego potrzeba dwóch rzeczy: przede wszystkim zmiany ustawy dotyczącej działów administracji i w ślad za tym te działy administracji muszą być przypisane do Ministerstwa Przemysłu; część już została przepisana z Ministerstwa Aktywów Państwowych, takie rozporządzenie zostało wydane przez premiera – mówiła z końcem ub. roku minister. – Drugą rzeczą jest ustalenie siedziby tzw. docelowej – dodała.

Reklama

Siedzibę nowego resortu ustalono. Będzie nią gmach przy ul. Powstańców 30 w Katowicach, gdzie siedzibę ma Polska Grupa Górnicza, a historycznie po drugiej wojnie światowej znajdowało się Ministerstwo Górnictwa i Energetyki. Minister Czarnecka urzęduje już w gmachu, m.in. spotykając się z gośćmi. Dotąd resort zajął pomieszczenia na dwóch piętrach budynku.

Czym będzie zajmować się MP?

22 stycznia br. szefowa MP poinformowała, że w kompetencjach resortu – obok górnictwa – będzie polityka atomowa, wodorowa oraz dotycząca gazu i ropy naftowej. Nawiązała też do prac nad projektem ustawy o działach administracji państwowej, sygnalizując, że dział administracji, którym będzie zarządzała, będzie nosił nazwę „dział surowców energetycznych”. Opublikowane z końcem stycznia założenia zmiany ustawy o działach administracji rządowej przewidują utworzenie nowego działu „gospodarka surowcami energetycznymi” na bazie dotychczasowych działów „gospodarka złożami kopalin” i „energia”.

Jak wynika z Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, nowy dział miałby objąć sprawy dotyczące gospodarki złożami kopalin, kwalifikacji w zakresie górnictwa, surowców energetycznych, paliw, rozwoju oraz wykorzystania energii jądrowej. Miałyby się także w nim znaleźć kwestie współpracy międzynarodowej i w ramach UE w zakresie surowców energetycznych, paliw i energii jądrowej.

Reklama

Jak zaznacza się w Wykazie, obszar ten zostanie usunięty z zakresu kompetencji ministra właściwego ds. energii, aby „nie doprowadzić do nakładania się zadań w tym obszarze między dwoma działam”.

Skutkiem ma być także dokonanie nowelizacji szeregu ustaw ustalających kompetencje ministra właściwego do spraw energii i ich przeniesienie na ministra właściwego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi, z uwzględnieniem współdziałania z ministrem właściwym do spraw energii, tam, gdzie jest to uzasadnione.

Z kolei obszar rozwoju i wykorzystania energetyki prosumenckiej oraz rozproszonej miałby trafić do działu „klimat”.

We wtorek rano KPRM poinformowała, że posiedzenie rządu w tej sprawie zostanie przesunięte z 13 na 20 lutego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama