Reklama

Wiadomości

Minister klimatu o dyrektywie metanowej: udało podnieść limity 10-krotnie w stosunku do pierwotnych propozycji KE

Autor. Twitter / @moskwa_anna

Dziś Parlament Europejski poparł kompromis ws. rozporządzenia metanowego. W trakcie negocjacji udało podnieść limity 10-krotnie w stosunku do pierwotnych propozycji Komisji Europejskiej – z 0,5 do 5 ton metanu na 1000 ton wydobywanego węgla. Dziękuję polskim europosłom i stronie społecznej za ciężką pracę na rzecz polskich interesów! - napisała na Twitterze minister klimatu Anna Moskwa.

Reklama

Parlament Europejski poparł we wtorek kompromisowe poprawki dotyczące rozporządzenia metanowego.

Reklama

Projekt rozporządzenia zakłada m.in. znaczne ograniczenie emisji metanu z kopalń. Oznacza to dla nich konieczność dużych inwestycji w technologie jego wychwytywania. Krytycy obecnego kształtu projektu, głównie ponadpartyjna koalicja polskich posłów w PE, wskazywali, że zapisane w nim limity emisji mogą spowodować, że kopalnie znajdą się na skraju bankructwa. Restrykcyjnych zapisów broniły lewicowe ugrupowania w PE z wyjątkiem części socjaldemokratów.

Czytaj też

Wniosek Komisji Europejskiej mówi o limicie 0,5 tony metanu na kilotonę wydobytego węgla w kopalniach. W toku negocjacji w PE europosłanki Izabela Kloc (PiS) i Anna Zalewska (PiS) złożyły jednak do dokumentu szereg łagodzących poprawek. W toku negocjacji ustalono zwiększenie limitu do 5 ton metanu na kilotonę wydobytego węgla oraz zapis, aby ten próg stosować na operatora, jeżeli jeden podmiot prowadzi kilka kopalń. We wtorkowym głosowaniu ostatecznie te poprawki uzyskały większość.

Reklama

Anna Moskwa stwierdziła, że taki kształt dyrektywy jest sukcesem. Jednocześnie podziękowała wszystkim europosłom, którzy przyczynili się do uchwalenia dyrektywy w takim kształcie. W tym przypadku pomiędzy europosłowie porozumieli się ponad podziałami.

W poprawkach udało się też zamienić zapisane w projekcie kary za łamanie przepisów na opłaty, które będą trafiały do budżetu państwa członkowskiego, a następnie będą przekazywane kopalniom na inwestycje w technologie ograniczenia emisji metanu.

Głosowanie w PE oznacza, że europarlament ma mandat negocjacyjny do rozmów nad ostatecznym kształtem nowych regulacji z Radą UE.

Źródło:PAP / Energetyka24
Reklama

Komentarze

    Reklama