Reklama

Wiadomości

Minister infrastruktury: kolejarze poradzą sobie z węglem

Fot. PKP Cargo

Polscy kolejarze poradzą sobie z transportem węgla z portów - ocenił w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W poniedziałek w Radiu Kraków minister infrastruktury Andrzej Adamczyk był pytany m.in. o rezultaty ubiegłotygodniowej wizyty w Rydze. Przypomniał, że został podpisany list intencyjny między szefami potów w Rydze i Gdyni. "Dzięki temu będzie koordynacja działań. Port w Rydze ma wielkie możliwości przeładunkowe węgla i nowy sprzęt. (...) Ten port w sposób znaczny ustabilizuje nasz problem przepustowości portów" – powiedział Adamczyk podkreślając, że do tej pory nie było potrzeby importu takiej ilości węgla.

Zdaniem ministra infrastruktury polscy kolejarze "poradzą sobie z transportem węgla z portów". „Polscy kolejarze wiele razy wykazali, że są w stanie zrealizować najpoważniejsze zadania. Pytanie tylko, czy będą mieli tabor, odpowiednią ilość wagonów i lokomotyw" – mówił szef resortu, dodając, że zaniedbane przez lata tory nie pozwalają pociągom rozwinąć pełnej prędkości.

Według Adamczyka najbardziej problematyczny będzie wyjazd pociągów z portów. „Trzeba tak połączyć działania operatorów na nabrzeżach z przewoźnikiem kolejowym, żeby każdą godzinę przeznaczyć na załadunek" – mówił minister.

Czytaj też

Jak zauważył, przed trzema laty rząd zdecydował o inwestowaniu w tzw. ostatnią milę, czyli szlak kolejowy, który dociera do portu. W Gdyni - jak mówił szef resortu – trwają jeszcze prace, a w Gdańsku są one praktycznie zakończone. "Udrożniliśmy dojazd kolejowy do portów Trójmiasta i do Szczecina" – zapewnił Adamczyk.

Spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks zostały zobowiązane decyzją premiera Mateusza Morawieckiego do zakupu i sprowadzenia do 31 października 2022 r. do Polski łącznie 4,5 mln ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych.

W drugiej połowie lipca Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, przewidującą 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. (PAP)

Do Polski płynie 11 statków z węglem dla Polskiej Grupy Energetycznej; to 700 tys. ton surowca - powiedział w poniedziałek prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Źródło:PAP

Komentarze