Wiadomości
Koniec epoki węgla w Wielkiej Brytanii. Ostatnia elektrownia zostaje zamknięta po 140 latach
30 września zakończy swoją działalność ostatnia elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii. To symbolicznie zamykając rozdział w historii brytyjskiej energetyki, bowiem branża, która niegdyś odpowiadała za ponad jedną trzecią krajowej produkcji energii, odejdzie do lamusa.
Elektrownia Ratcliffe-on-Soar, zlokalizowana na południe od Nottingham, o mocy 2000 MW, zakończy swoje funkcjonowanie pod koniec miesiąca. Uruchomiona w 1967 roku, była w stanie zasilić ponad dwa miliony gospodarstw domowych, odgrywając kluczową rolę w brytyjskiej energetyce przez dziesięciolecia.
Czytaj też
Węgiel, który niegdyś stanowił fundament rewolucji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, dziś staje się coraz większym obciążeniem dla rządów. W ostatnich latach jego udział w brytyjskiej produkcji energii drastycznie spadł – z ponad 95% na początku XX wieku do zaledwie 1% w 2023 roku.
Zamknięcie Ratcliffe-on-Soar po zużyciu ostatnich dostaw węgla, które dotarły w czerwcu, zakończy przeszło 140 letnią erę brytyjskiego przemysłu opartego na tym surowcu.
Obecnie trwają prace nad przekształceniem elektrowni w nowoczesne centrum technologiczne, skupione na rozwoju zeroemisyjnej energii. Zarządca obiektu ogłosił w ubiegłym roku ambitny plan produkcji wodoru, z celem osiągnięcia 500 MW mocy elektrolizy do końca dekady.