Reklama

Wiadomości

KGHM z nowymi elektrycznymi pojazdami górniczymi

Pojazd ZANPER 2.0
Autor. kghm.pl

Maszyny z napędami nisko-emisyjnymi, elektryfikacja i automatyzacja procesów – spółka KGHM ZANAM S.A. stawia na innowacyjne technologie spełniające wymogi zarówno bezpieczeństwa, jak i transformacji energetycznej. Konstruktorzy ze spółki KGHM pracują nad nowymi wersjami wozów transportowych przeznaczonych do pracy pod ziemią.  

Reklama

– KGHM ZANAM S.A. to jeden z największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń dla sektora górniczego. Biuro konstrukcyjne spółki nieustannie poszukuje i wdraża nowe rozwiązania, oraz rozwija istniejące produkty. Przykładem jest nowa wersja pojazdu elektrycznego Zanper 2.0. z podwoziem własnej konstrukcji. To w 100 proc. efekt pracy kadry inżynierów KGHM – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Reklama

– Nieustannie poprawiamy swoją efektywność. Stawiamy na technologie przyszłości, rozwijamy projekty dotyczące elektryfikacji. Jesteśmy liderem pod względem elektromobilności. Nie tylko podążamy za najnowocześniejszymi trendami, ale także je wyznaczamy. Dowodem tego jest Zanper 2.0. – powiedział Bernard Cichocki, prezes zarządu KGHM ZANAM S.A.

W prezentacji Zanpera uczestniczył wiceprezes KGHM ds. aktywów zagranicznych i p.o. wiceprezesa ds. rozwoju - Mirosław Kidoń. 

Reklama

W stronę elektromobilności

Inżynierowie z KGHM ZANAM S.A. podążają za globalnym trendem elektromobilności. Spółka prowadzi obecnie testy wozu transportowego ZANPER 2.0, unikalnego na całą Polskę pojazdu górniczego napędzanego silnikiem elektrycznym zasilanym zespołem baterii, dedykowanego do pracy w kopalniach podziemnych, niezagrożonych wybuchem. ZANPER 2.0 jest przystosowany do eksploatacji w ekstremalnych warunkach środowiskowych w kopalniach, w szczególności w kopalniach KGHM. Jego uniwersalność pozwala na transport ludzi (do 14 osób) w tym poszkodowanych z miejsc wypadku, jak również na transport materiałów. Podwozie i nadwozie pojazdu zostały w pełni zaprojektowane i wykonane od podstaw przez KGHM ZANAM S.A. Projekt ZANPERA 2.0 współfinansowany jest przez NCBR – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Pojazdy elektryczne w KGHM, to nie tylko wozy do transportu osób. Obecnie w zakładach górniczych KGHM pracuje ponad 40 wozów strzelniczych zasilanych bateryjnie, a w trakcie opracowania jest również wóz odstawczy z napędem elektrycznym HT24E, który ma być alternatywą dla obecnie użytkowanych maszyn. Zastosowanie tych pojazdów pozwoli w przyszłości poprawić warunki pracy górników, zwiększając wydajność silników i ograniczając emisję ciepła i spalin.

Czytaj też

Energia z zielonych źródeł

W 2020 roku uruchomiona została elektrownia fotowoltaiczna zlokalizowana przy zakładzie w Legnicy, która zasila odlewnię i produkcję konstrukcji i urządzeń. Obecnie elektrownia pokrywa ponad 50% zapotrzebowania rocznego na energię zakładu w Legnicy. Produkcja energii elektrycznej w ubiegłym roku wyniosła 3,7 GWh. Elektrownia powstała w oparciu o technologię 4.0, dzięki czemu jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju. Moc zainstalowana to ponad 3,4 MWp.

W ubiegłym roku o nową instalację fotowoltaiczną wzbogacił się zakład KGHM ZANAM S.A. w Polkowicach. Panele o łącznej mocy 220kW zostały zamontowane na dachach budynku administracyjnego oraz jednego z magazynów. Planowana roczna produkcja energii ma wynieść 229 MWh. Energia elektryczna wyprodukowana w tej instalacji pokryje około 12% zapotrzebowania na energię wydziału produkcji zakładu w Polkowicach oraz przyczyni się także do ograniczenia śladu węglowego w wysokości 137 108 kg/rok.

Czytaj też

W 2022 roku KGHM ZANAM S.A. rozpoczął proces inwestycyjny pozwalający na uzyskanie Białych Certyfikatów. W ramach tego procesu, uruchomiono zadania związane z termomodernizacją budynków w zakładzie w Polkowicach.

Reklama

Komentarze

    Reklama