Reklama

Wiadomości

Górnicze związki po spotkaniu w MAP: jest szansa na zawarcie porozumienia

Fot. PTWP/Andrzej Wawok
Fot. PTWP/Andrzej Wawok

Po czwartkowych „trudnych rozmowach” w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pojawiła się szansa na zawarcie porozumienia - oceniają związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG), prowadzący spór płacowy z zarządem tej największej górniczej spółki. Rozmowy będą kontynuowane w piątek w Katowicach.

Po fiasku środowych rozmów z udziałem mediatora, w czwartek związkowcy pojechali na spotkanie z wiceministrem aktywów państwowych Piotrem Pyzikiem w siedzibie resortu.

"W siedzibie Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie odbyły się rozmowy pomiędzy przedstawicielami Sztabu Protestacyjno-Strajkowego w Polskiej Grupie Górniczej a reprezentantami resortu. Rozmowy będą kontynuowane 14 stycznia w Katowicach" - poinformowała po czwartkowym spotkaniu w Warszawie śląsko-dąbrowska Solidarność.

Jak przekazali przedstawiciele strony związkowej, "po trudnych rozmowach pojawiła się szansa na zawarcie porozumienia". Strony spotkają się w siedzibie PGG w Katowicach w piątek o godz. 9.00. Rozmowy poprzedzi posiedzenie Sztabu Protestacyjno-Strajkowego o godz. 8.00.

W sporze toczącym się w PGG związkowcy domagają się rekompensaty pieniężnej za przepracowane od września do grudnia ub. roku weekendy lub wypłaty jednorazowego świadczenia dla załogi - nieoficjalnie mowa była o kwocie 1,5 tys. zł jednorazowej wypłaty dla pracowników dołowych i mniejszych kwotach dla pozostałych. Oczekują także wzrostu średniego wynagrodzenia brutto w spółce do 8200 zł, wobec 7829 zł obecnie.

Środowe rozmowy w siedzibie PGG zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności. Od rana w kopalniach PGG trwało referendum strajkowe, które zakończyło się w czwartek przed południem - jego wyniki mają być znane niebawem. Na razie związki podtrzymują ustalony harmonogram protestów, którego częścią ma być bezterminowa blokada wysyłki węgla z kopalń do elektrowni od 17 stycznia.

Źródło:PAP
  • PGG
Reklama

Komentarze

    Reklama