Westinghouse i Energoatom z umową na pierwszy blok jądrowy

23 listopada 2021, 13:43
7
Fot. Westinghouse Electric Company

Westinghouse i Energoatom podpisały kontrakt dotyczący dostarczenia reaktorów jądrowych AP1000 na Ukrainę.

Jak wskazuje komunikat prasowy, w poniedziałek w Kijowie została podpisana umowa między amerykańskim Westinghouse a ukraińskim przedsiębiorstwem jądrowym, Energoatomem. Dokument przedstawia szczegóły dostarczenia reaktorów AP1000 do Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej.

W ceremonii podpisania wzięli udział minister energetyki Ukrainy Herman Halushchenko oraz Charge d'affaires USA dla Ukrainy Kristin Kvien.

„Porozumienie podpisane z partnerami z Westinghouse otwiera nowy etap w rozwoju ukraińskiej energetyki jądrowej. Budowa nowych bloków energetycznych jest niezbędna dla niezależności energetycznej naszego kraju. Ponadto stajemy się siłą napędową, która utoruje Europie drogę do neutralności węglowej. - powiedział Petro Kotin, pełniący obowiązki prezesa Energoatomu.

Przypomnijmy, że we wrześniu w Waszyngtonie oba kraje podpisały kontrakt na budowę pięciu nowych reaktorów AP1000 na terenie Ukrainy. Łączna wartość projektu opiewa na sumę 30 miliardów dolarów.

Reklama

Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 15
PrzemekSieradz
czwartek, 25 listopada 2021, 11:16

Nie spytali UE, co UE na to, że Ukraina chce im biznes energetyczny ,regulować swoim biznesem

Przemek
czwartek, 25 listopada 2021, 11:15

Nie spytali UE ,czy wpasowują się w politykę energetyczną UE ,nie będąc w niej.Chyba, że jest pomysł,w Europie zachodniej, że cały atom ma być na Ukrainie a reszta Europy ma posiadać energię ze zródeł odnawialnych .Trzeba by było spytać Niemców ,co oni na to .

Szept
środa, 24 listopada 2021, 12:32

Tak tutaj Panowie piszą o nowoczesnych reaktorach AP1000 i inwestycjach firmy Westinghouse więc może parę zdań o historii tej firmy w ostatnich latach nie zawadzi zamieścić. "Najnowsza historia projektów jądrowych Westinghouse to dużej mierze inwestycje przerwane, odwołane lub znacznie przekraczające pierwotne budżety....Prokuratura okręgowa w Południowej Karolinie oskarżyła byłego wiceprezesa Westinghouse za jego rolę w spisku dotyczącym publikowania nieprawdziwych informacji na temat budowy nowych bloków jądrowych w elektrowni jądrowej VC Summer.....Projekt rozbudowy elektrowni jądrowej VC Summer o dwie nowe jednostki wytwórcze rozpoczął się w 2008 r., kiedy Westinghouse wybrano jako głównego wykonawcę i dostawcę technologii dwóch reaktorów PWR typu AP1000....Jednak w 2017 r. zakończono inwestycję, a prace zostały ukończone w mniej niż 40 proc." Inwestujące w Summer władze stanowe na skutek oszustw Westinghouse popłynęły na grube miliardy dolarów a inwestycji nigdy nie skończono. W 2017 Westinghouse ogłosił bankructwo, a w 2018 Toshiba sprzedała udział funduszowi Brookfield. "W przypadku projektu Vogtle budowa dwóch reaktorów miała być pierwotnie zakończona w latach 2016–2017. Koszty budowany szacowano na 14,3 mld USD. W 2020 r. łączne koszty budowy osiągnęły 25 mld USD." Do dziś tej inwestycji nie skończono, ma być ponoć oddana w 2023 r a koszty dalej rosną. O budowie reaktorów w Chinach i jej problemach technicznych można sobie doczytać w sieci, w każdym razie nawet Chińczycy budujący wszystko szybko i sprawnie mieli duże kłopoty. Wspominane poniżej inwestycje w Wielkiej Brytanii czy Bułgarii nigdy nie zostały rozpoczęte. Tak więc jeśli rozpoczną budowę na Ukrainie będzie to pierwsza ich budowa od bankructwa i sprawdzian czy firma która kompletnie nie radziła sobie z poprzednimi inwestycjami zmieniła się choć trochę. Dlatego módlmy się wszyscy żeby Westinghouse do Polski nie wchodził bo nas nie stać na takie budowanie.

Niuniu
środa, 24 listopada 2021, 03:20

Może coś napiszcie jak to jest finansowane. Kto da kasę i czyja będzie ta elektrownia. To kluczowe.

Wieki
wtorek, 23 listopada 2021, 22:15

Reaktor AP1000 jest reaktorem wodnym ciśnieniowym (Pressurized Water Reactor). System chłodzenia składa się z dwóch niezależnych obwodów, zaprojektowane do wytwarzania mocy 3415 MWt (cieplnej)[2]. Rdzeń, naczynie reaktora i elementy wewnętrzne reaktora AP1000 są podobne do poprzednich konstrukcji firmy Westinghouse PWR, ale wprowadzono liczne ulepszenia w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności paliwa. Rdzeń reaktora składa się z 157, długich na 426,7 mm, 17 × 17 zespołów paliwowych[2]. Układ reaktora jest dużo tańszy w budowie w porównaniu do innych generatorów III generacji, częściowo dlatego, że używa się istniejące już elementy. Zawiera w sobie zdecydowanie mniej komponentów: 50% mniej zaworów,35% mniej pomp,80% mniej rur bezpieczeństwa,80% mniej kabli kontrolnych.

Tweets Energetyka24