Górnictwo
"Tą inwestycją zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne na własnym paliwie". Relacja z podpisania umowy na budowę Ostrołęka C
Enea i Energa podpisały z GE Power umowę na budowę nowego bloku węglowego Ostrołęka C. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 6 mld 23 mln zł. Podczas uroczystości podpisania umowy podkreślano nowoczesny charakter inwestycji i pozytywny wpływ Ostrołęki C na środowisko naturalne. W Ostrołęce, oprócz prezesów spółek, obecni byli także m.in. minister energii Krzysztof Tchórzewski i przedstawiciel Ambasadora USA w Polsce John L. Armstrong.
Wstępem do podpisania porozumienia było odczytanie przez ministra energii listu premiera Mateusza Morawieckiego do zgromadzonych na uroczystości. Premier podkreślił, że inwestycja ta powstała pomimo sceptycyzmu poprzedników, którzy w 2012 roku porzucili pomysł: „Przeciwstawiamy dzisiaj Polskę mocy Polsce niemocy.” Prezes Rady Ministrów zwrócił także uwagę, iż nowa inwestycja pozwoli na realizację celów środowiskowych: „Blok Ostrołęka C spełniał będzie najbardziej restrykcyjne normy ochrony środowiska”.
Następnie głos zabrał minister Tchórzewski, licząc na szybkie oddanie do użytku inwestycji: „Wyrażam nadzieję, że budowa rozpocznie się szybko, słyszałem, że wszyscy są do tego przygotowani”. Wspomniał także o rosnącej konsumpcji energii przez polską gospodarkę: ”W ostatnich latach polskie zapotrzebowanie na energię wzrosło o 5%. Te 5% wzrostu zużycia energii może zostać pokryte przez jeden blok taki jak Ostrołęka C”.
Minister Energii zwrócił także uwagę, iż Polacy, a w szczególności osoby prywatne, zużywają wciąż znacznie mniej energii od zachodnich sąsiadów, a przecież wielkość tej konsumpcji często odzwierciedla także poziom życia ludności: ”My także mamy ambicje, aby nasi polscy obywateli w oczekiwanej przyszłości osiągnęli poziom życia podobny jak w Europie Zachodniej. Tymczasem dotychczas zużycie energii przez gospodarstwa domowe w Polsce nie przekracza 60% zużycia na Zachodzie”.
Poseł z okręgu siedleckiego podkreślił przystosowanie nowego bloku do najsurowszych wymogów środowiskowych: „W 2021 roku wchodzą wymogi emisyjne wynikające z konkluzji BAT. Ta elektrownia będzie te wymogi spełniała”. Na koniec wystąpienia złożono podziękowania przedstawicielom wszystkich szczebli władzy odpowiedzialnych za doprowadzenie inwestycji do szczęśliwego zakończenia: „Dziękuję władzom lokalnym za pomoc i wsparcie. W przeciwieństwie do innych gmin w Polsce, zarówno państwo jak i Wasi wyborcy, zauważają potrzeby swojego miasta, regionu i całej Polski”.
Następnie głos zabrał przedstawiciel ambasadora USA w Polsce John L. Armstrong. Wyraził on podziękowanie polskim władzom za dotychczasową 30 letnią współpracę i realizację apelów prezydenta Stanów Zjednoczonych: „Mój prezydent Donald J. Trump, przebywający od wczoraj w Europie, podkreślił znaczenie bezpieczeństwa energetycznego dla przyszłości państw. GE inwestuje w Polsce od 1990 roku, kiedy sukces Polski był wielką niewiadomą, Polska notowała ujemny wzrost gospodarczy. Cieszę się, że dziś, prawie 30 lat później, mogę Państwu pogratulować sukcesu, tak wspaniałej inwestycji i współpracy polsko-amerykańskiej.”
O komentarz poproszono także lokalnych parlamentarzystów z ramienia Prawa i Sprawiedliwości: posła Arkadiusza Czartoryskiego i senatora Roberta Mamątowa. Wspominali oni historię walki o ten projekt i podziękowali kluczowym osobom odpowiedzialnym za jego realizację: „W 2012 roku, kiedy projekt został zawieszony, rozmawialiśmy z ministrem Tchórzewskim i ministrem Naimskim i obiecaliśmy sobie, że kiedy tylko dojdziemy do władzy, powrócimy do tego projektu i blok Ostrołęka C w końcu tu powstanie. Prowadziliśmy w sejmie liczne działania na rzecz tej elektrowni i teraz cieszę się – dzisiejszy dzień jest zwieńczeniem moich wieloletnich starań”, powiedział poseł Czartoryski.
Po parlamentarzystach głos oddano przedstawicielowi głównego wykonawcy – Andreasowi Luschowi, prezesowi GE Steam Power. Podziękował on prezesom Enei i Energii za odwagę w dążeniu do realizacji tak dużego projektu. Wskazał również kilka szczegółów technicznych, które mają sprawić, że inwestycja ta będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu w Europie: ”Ostrołęka C osiągnie sprawność na poziomie 46%, o 30% więcej niż w dotychczasowych technologiach. Ważne jest dla nas również środowisko, dlatego nowy blok będzie emitował o 26% CO2 mniej niż obecne elektrownie tego typu”.
Prezes Energi Arkadiusz Siwko podkreślił, że surowiec zużyty do produkcji energii w nowej elektrowni będzie rodzimego pochodzenia: „Zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne na własnym paliwie, Ostrołęka C będzie spalać polski węgiel”. Podziękował też klubowi parlamentarnemu Prawa i Sprawiedliwości, ze szczególnym podkreśleniem zasług prezesa PiS: „Bez wsparcia premiera Jarosława Kaczyńskiego i klubu PiS realizacja tego projektu nie byłaby możliwa”
Budowa ma rozpocząć się "niezwłocznie", dotychczas główny wykonawca otrzymał zaliczkę w wysokości 4% wartości umowy, a więc ok. 240 mln zł, na rozpoczęcie prac.