Reklama

Górnictwo

Szef ONZ ostrzega Indie przed inwestycjami w węgiel

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Indie stoją w obliczu śmiertelnego zanieczyszczenia powietrza, wysokich kosztów opieki zdrowotnej i rosnącego zagrożenia katastrofami wynikającymi z globalnego ocieplenia. Szef ONZ ostrzegł w piątek przywódców tego kraju, że większe inwestycje w węgiel to „kiepski biznes”.

Indie, trzeci co do wielkości emitent gazów cieplarnianych na świecie, zwiększają wykorzystanie energii odnawialnej - ale węgiel pozostaje dominującym paliwem do produkcji energii.

"Indie muszą przestać polegać na zanieczyszczających, niestabilnych finansowo i kosztownych paliwach kopalnych" - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w wirtualnym wystąpieniu do ośrodka analitycznego ds. środowiska Instytutu Energii i Zasobów z siedzibą w New Delhi.

"Inwestowanie w paliwa kopalne oznacza więcej zgonów i chorób oraz rosnące koszty opieki zdrowotnej. Jest to po prostu ludzka katastrofa i kiepski biznes" – dodał.

Wezwał Indie, aby zamiast tego zainwestowały w energię słoneczną, która, jak powiedział, może rozwiązać problem ubóstwa poprzez tworzenie miejsc pracy w czasie, gdy pandemia koronawirusa zniszczyła źródła utrzymania, a także zwiększyć dostęp do energii dla 64 milionów Hindusów, którzy żyją bez prądu. 

"Ponieważ pandemia COVID-19 grozi powrotem wielu ludzi do ubóstwa, tworzenie miejsc pracy jest szansą, której nie można przegapić" - powiedział, dodając, że inwestycja w energię odnawialną tworzy trzy razy więcej miejsc pracy niż w paliwa kopalne.

Guterres wezwał do wstrzymania zobowiązań w zakresie nowej energii węglowej po 2020 r., wówiąc, że „biznes węglowy idzie z dymem”, ponieważ rosnąca liczba dużych inwestorów rezygnuje z jego użytkowania.

Ani ministerstwo środowiska, ani ministerstwo energii nie odpowiedziały na wielokrotne prośby o komentarz.

Indie są po Chinach największym na świecie konsumentem węgla do produkcji energii.

Ministerstwo węgla poinformowało we wtorek, że planuje znacznie zmniejszyć import węgla w "najbliższych latach" i zwiększyć lokalną produkcję, aby poprawić gospodarkę stanów w środkowych Indiach, gdzie znajduje się większość kopalń.

Krajowe zapotrzebowanie na węgiel w tym roku spadło po tym, jak w gospodarkę uderzyły surowe blokady.

Reklama

Komentarze

    Reklama