Reklama

Górnictwo

Śląskie: mniejsza liczba górników z koronawirusem

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Miniony tydzień był kolejnym z rzędu, kiedy zmniejszyła się liczba górników zarażonych koronawirusem. W dwóch spółkach węglowych ogólna liczba nowych zakażeń w kopalniach była w tym czasie mniejsza od liczby ozdrowieńców, w dwóch innych spółkach liczba zakażonych nieznacznie wzrosła.

Obecnie - według poniedziałkowych danych spółek - z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się 92 górników wobec 105 tydzień wcześniej. To ponad pięciokrotnie mniej niż w połowie listopada, kiedy chorych było 520 górników. Od tej pory liczba zakażonych systematycznie maleje.

W kwarantannie jest obecnie łącznie ponad 180 pracowników kopalń - ok. 50 osób mniej niż przed tygodniem i kilkakrotnie mniej niż w listopadzie.

W odniesieniu do poniedziałku 21 grudnia, spadek liczby zakażonych górników nastąpił w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) oraz spółce Węglokoks Kraj, zaś niewielki wzrost (o jedną osobę w każdej ze spółek) odnotowano w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) i Tauronie Wydobycie.

Reklama

Reklama

Obecnie z wirusem zmaga się 55 górników z PGG (wobec 54 przed tygodniem), 28 z JSW (wobec 40 tydzień temu), 5 z trzech kopalń spółki Tauron Wydobycie (tydzień temu 4) oraz 4 ze spółki Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek, wobec 7 w miniony poniedziałek.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowało 4400 osób, a wyzdrowiało 4338. Kwarantanną jest objętych 105 pracowników wobec 117 tydzień wcześniej.

W ciągu tygodnia, od minionego poniedziałku, wśród pracowników PGG potwierdzono łącznie 20 nowych przypadków koronawirusa (tydzień wcześniej było ich 34), przybyło także 19 ozdrowieńców (wobec 31 tydzień wcześniej). Obecnie spółka nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach. Wszystkie zakłady PGG pracują normalnie, w zaostrzonym reżimie sanitarnym.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, obecnie zakażonych jest 28 osób wobec 40 tydzień temu i 50 przed dwoma tygodniami. W ciągu minionego tygodnia potwierdzono siedem nowych przypadków zachorowania (tydzień wcześniej 22), a 19 osób wyzdrowiało (tydzień wcześniej 32).

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4589 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4561 wyzdrowiało. Kwarantanną jest objętych 65 osób wobec 88 tydzień temu.

W kopalniach obowiązuje noszenie maseczek, dezynfekowanie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego. Wśród obowiązujących reguł jest także m.in. ograniczenie liczby osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy używają też ochronnych masek i okularów na stanowiskach pracy oraz w drodze do nich. Systematycznie prowadzona jest dezynfekcja newralgicznych miejsc – łaźni, lampowni, cechowni, ciągów komunikacyjnych i wind górniczych, odkażane są także podziemne kolejki i dworce.

W trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie z koronawirusem zmaga się obecnie - według poniedziałkowych danych - pięciu pracowników wobec czterech przed tygodniem i siedmiu dwa tygodnie temu. Przez kwarantannę przeszło dotąd w sumie ok. 700 osób z około 6,5 tys. pracowników spółki - obecnie w kwarantannie jest siedmiu pracowników. Ponad 260 górników ma już status ozdrowieńców.

W firmie Węglokoks Kraj, gdzie na początku lata wyzdrowieli wszyscy z kilkuset zakażonych wiosną pracowników, w poniedziałek były cztery przypadki zakażenia SARS-CoV-2 (wobec siedmiu tydzień temu), a siedmiu górników było w kwarantannie (przed tygodniem 14).

Woj. śląskie jest regionem, gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem. Według danych resortu zdrowia, w poniedziałek w regionie potwierdzono 224 nowe przypadki zakażenia, poinformowano także o śmierci w woj. śląskim kolejnych czterech osób chorych na COVID-19; każda z nich cierpiała także na inne schorzenia.

Z ostatnich dostępnych danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w sobotę w regionie zajęte było 1570 spośród 3696 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte były 152 na 300 dostępnych łóżek respiratorowych.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze