Reklama

Górnictwo

Sasin: górnicy nie będą stratni

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Górnicy nie będą stratni, są bardzo dobre dla nich zabezpieczenia społeczne, mocny pakiet prorozwojowy dla Śląska i innych regionów pogórniczych - mówił w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin ws. podpisanej umowy społecznej dla górnictwa.

Pod koniec maja przedstawiciele rządu i związków zawodowych podpisali umowę społeczną dla górnictwa, która wcześniej parafowana była przez strony społeczną i rządową. Umowa określa zasady i tempo stopniowej likwidacji górnictwa węgla energetycznego oraz mechanizmy wsparcia transformacji Śląska. Zakłada m.in. wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r. zgodnie z ustalonym harmonogramem, pomoc publiczną dla górnictwa w tym okresie, osłony socjalne dla górników i mechanizmy wsparcia transformacji Śląska

"Sukcesem jest to, że udało się w ogóle osiągnąć porozumienie ze stroną społeczną. Mówimy o dramatycznych zupełnie dla górników, dla ludzi związanych z górnictwem decyzjach, (...) de facto oznaczających likwidację węgla kamiennego na Śląsku w długiej perspektywie. Bo mówimy o roku 2049 - tak zawarto w tej umowie, czyli jeszcze ponad 28 lat, które przed nami" - powiedział Sasin w "wPolsce.pl".

Wicepremier zapewnił, że górnicy nie będą stratni. "Są bardzo dobre zabezpieczenia społeczne dla górników, jest bardzo mocny pakiet, taki prorozwojowy, dla Śląska" - wymienił Sasin.

Jak mówił, na Śląsku i innych regionach pogórniczych, np. na Dolnym Śląsku i Lubelszczyźnie, rząd chce tam lokować inwestycje, tworzyć nowe miejsca pracy. "Chcemy dać taki inny, nowy impuls rozwojowy dla tych regionów" - powiedział.

Umowa ma cztery załączniki dotyczące pomocy publicznej dla kopalń, inwestycji w czyste technologie węglowe, wykazu gmin górniczych dotkniętych transformacją oraz instrumentów wsparcia gmin i firm okołogórniczych. Porozumienie przewiduje ponadto warte łącznie ponad 16 mld zł inwestycje w czyste technologie węglowe oraz powołanie specjalnego Funduszu Transformacji Śląska z 500-milionowym kapitałem początkowym i gwarancjami na kolejny miliard zł - projekt ustawy powołującej fundusz ma przedstawić wkrótce strona społeczna.

Zaproponowany przez stronę polską system wsparcia dla górnictwa opiera się na pokrywaniu przez budżet kosztów fizycznej likwidacji kopalń i tzw. kosztów nadzwyczajnych, czyli głównie osłon socjalnych dla górników, oraz – co dotąd nie miało miejsca – budżetowych dopłatach do redukcji produkcji węgla.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze