Reklama

Górnictwo

Prezes KGHM: będziemy koncentrować się na udostępnianiu kolejnych złóż w Polsce

Fot. KGHM
Fot. KGHM

W następnych latach będziemy koncentrować na udostępnianiu kolejnych złóż w Polsce, usprawnieniu wydobycia i optymalizacji procesów produkcyjnych – podkreślił w środę prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

Chudziński oraz wiceprezes zarządu ds. finansowych KGHM Polska Miedź Katarzyna Kreczmańska-Gigol wzięli udział w środę w czacie inwestorskim zorganizowanym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Prezes KGHM pytany o perspektywy jakie stoją przed spółką w najbliższych latach podkreślił, że nadal aktualne są trendy opisane w strategii rozwoju spółki zaprezentowanej w grudniu 2018 r. "Strategia była przygotowana na turbulentne czasy i - co podkreślam z dumą - sprawdziła się w ostatnim, wyjątkowym roku, właśnie dlatego, że jednym z jej filarów jest elastyczność" - wskazał prezes.

Chludziński podkreślił, że spółka widzi przesłanki do rosnącego popytu na miedź. "Skupiamy się i będziemy w następnych latach koncentrować na udostępnianiu kolejnych złóż w Polsce, usprawnieniu wydobycia, optymalizacji procesów produkcyjnych, w tym bazy kosztowej i zapewnieniu bezpieczeństwa finansowego dla spółki" - podkreślił.

Pytany czy spółka zamierza inwestować w nowe złoża miedzi i rozpocząć wydobycie w nowej kopalni, prezes powiedział, że KGHM "uczestniczy w procesach koncesyjnych". "KGHM jest gotowa na badania i inwestycje, jeśli tylko takie koncesje pozyskamy. Warto podkreślić, że niezależnie od nowych koncesji jednym z kluczowych procesów inwestycyjnych jest Program Udostępniania Złoża. Tylko za 9 miesięcy 2020 r. zrealizowaliśmy inwestycje w tym obszarze na poziomie 328 mln zł. Wykonaliśmy ponad 30 km wyrobisk górniczych, głębimy szyb GG-1. Te działania to podstawa naszych planów produkcyjnych założonych w strategii" - mówił.

Chludziński był również pytany o dywidendę. Wskazał, że spółka „nie zmieniła polityki dywidendowej i nie zamierza jej zmieniać”. „Choć od roku jesteśmy w wyjątkowej sytuacji makroekonomicznej na całym świecie, nasza spółka utrzymała produkcję i sprzedaż. Spółka, tak jak dotychczas raportowaliśmy, jest w dobrej kondycji, działamy zgodnie z naszą strategią i wypełniamy jej cele, przyjęliśmy również budżet na rok 2021” - dodał zaznaczając, że rekomendacje dot. dywidendy będą przedstawiana dopiero po prezentacji wyników za cały 2020 r.

Chludziński był też pytany o projekt Sierra Gorda. Podkreślił, że KGHM kontynuuje proces optymalizacji w chilijskiej kopalni. „Obowiązująca strategia KGHM nie zakłada zmiany skali zaangażowania KGHM w Sierra Gorda. To strategiczne aktywa w portfelu” - podkreślił.

Reklama
Reklama

Dodał, że według raportów na grudzień 2020 r. produkcja miedzi płatnej Sierra Gorda wyniosła 7,3 tys. ton i była wyższa o 1,6 tys. ton (+28 proc.) w porównaniu do grudnia 2019 r. „Widzimy potencjał dalszej poprawy efektywności” - podkreślił prezes.

Wiceprezes Kreczmańska-Gigol odpowiedziała zaś na pytanie o ocenę sytuacji Grupy KGHM pod względem poziomu zadłużenia. Kreczmańska-Gigol podkreśliła, że w 2020 r. KGHM „skutecznie zmniejszył zapotrzebowanie na dodatkowe finansowanie działalności bieżącej”. „Poziom zadłużenia jest bezpośrednio skorelowany z naszymi inwestycjami i kursem dolara. Raportowany przez nas poziom zadłużenia był bezpieczny i poprawiał się systematycznie. Na koniec trzeciego kwartału wskaźnik dług netto/ebitda wyniósł 1,4, podczas gdy rok wcześniej wynosił 1,8” - wskazała wiceprezes.

Wiceprezes pytana o wielkość produkcji Grupy KGHM w tym roku powiedziała, że według przewidywań spółki produkcja miedzi w koncentracie w 2021 r. wyniesie 390 tys. ton, a produkcja srebra 1200 ton. „Jeśli chodzi o produkcję miedzi elektrolitycznej, to zakładamy, że wyniesie ona 573 tys. ton. Zgodnie ze Strategią KGHM, już w bieżącym roku zakładamy intensyfikację wykorzystania obcych wsadów miedzionośnych w produkcji miedzi elektrolitycznej, co skutkuje zarówno prognozowanym zwiększeniem jej całkowitego wolumenu jak i zmianą struktury produkcji” - dodała.

Wiceprezes podkreśliła też, że „w obecnej perspektywie rocznej KGHM zakłada utrzymanie stabilnych wyników ekonomiczno-finansowych, bezpiecznego poziomu zadłużenia oraz kontynuację podstawowych kierunków rozwoju zawartych w dotychczasowej Strategii KGHM w warunkach i obostrzeniach wynikających z epidemii COVID-19”.

Kreczmańska-Gigol wskazała również, że budżet spółki na rok 2021 jest „bardziej odważny i ambitny”. „O czym świadczy nakreślenie potrzeb kapitałowych, 2,9 mld na operacje w Polsce i 0,3 mld zł na zagraniczne i polskie wspierające, to jest więcej niż średnia z ostatnich lat. Wyższe tegoroczne nakłady na inwestycje związane są z założeniem kontynuacji realizacji kluczowych programów i projektów” - mówiła.

Wśród najważniejszych inwestycji KGHM na najbliższe lata w Polsce wiceprezes wymieniła m.in. Program Udostępniania Złoża, rozbudowę OUOW Żelazny Most, program BATAs, program KGHM 4.0, czy program rozwoju bazy zasobowej. „W Sierra Gorda - dalsza rozbudowa zdolności produkcyjnych i realizacja Programu Debottlenecking. W segmencie KGHM International koncentracja w tym roku na projektach wspierających wzrost produkcji oraz wyników operacyjnych przede wszystkim kopalni Robinson” - mówiła.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama