Reklama

Górnictwo

Premier: Transformacji Śląska muszą towarzyszyć pieniądze

Fot. Krystian Maj / KPRM / Flickr
Fot. Krystian Maj / KPRM / Flickr

Transformacji Śląska musi towarzyszyć duży zastrzyk pieniędzy – mówił podczas środowej konferencji online „Śląski Ład” premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, w Program dla Śląska rząd zainwestował już ponad 50 mld zł, a w związku z pandemią do regionu trafiło ok. 20 mld zł.

W wystąpieniu na początku internetowej telekonferencji szef rządu, będący jednocześnie przewodniczącym komitetu sterującego rządowego Programu dla Śląska akcentował, że warunkiem transformacji regionu jest poszanowanie jego mieszkańców, a żeby ta zmiana mogła odbyć się w sposób najkorzystniejszy i najmniej kłopotliwy, bolesny dla mieszkańców, „musi jej towarzyszyć rzeczywiście duży zastrzyk pieniędzy”.

Morawiecki obrazował przy tym, że jako postrzegający cały kraj premier widzi Śląsk jako wielkie centrum przemysłowe. Jako przewodniczący komitetu sterującego Programu dla Śląska widzi natomiast od wewnątrz potencjał technologiczny regionu i potencjał wynikający z tamtejszego etosu pracy, który w sprzężeniu z dobrami natury, rozwojem technologii i ciężką pracą, pozwala wypracowywać optymalne rozwiązania.

„W ramach Programu dla Śląska warto podkreślić coś już dokonanego i dokonującego się: w program zainwestowaliśmy ponad 50 mld zł, z czego znaczna część jest już wypłacana w formie faktur, pieniędzy na bardzo konkretne projekty - jeszcze nie te najwyżej technologicznie zaawansowane, których realizację również obiecaliśmy i ją podtrzymujemy, ale wiele innych projektów w tym infrastrukturalne, związane z ochroną środowiska, z życiem, zdrowiem, czystym powietrzem – one przebiegają zgodnie z planem” – zadeklarował.

image

 

Jak ocenił premier, wiarygodność intencji i działań rządu wobec Śląska potwierdzają też działania w czasie pandemii koronawirusa. Morawiecki mówił, że ponieważ z tej przyczyny w wielu tamtejszych zakładach i przedsiębiorstwach zaistniała kilka miesięcy temu realna groźba utraty ponad 300 tys. miejsc pracy, rząd natychmiast uruchomił gigantyczne środki.

„Na sam Śląsk tylko z tarczy finansowej przekazaliśmy 7,2 mld zł; łącznie z tarczy antykryzysowej – 20 mld zł. To ok. jedna siódma wszystkich zasobów budżetu państwa polskiego, które ratowały miejsca pracy. A więc pokazujemy, że ponadproporcjonalnie tam, gdzie koronawirus może uderzyć w sposób śmiertelny też dla miejsc pracy, zareagowaliśmy natychmiast” – podkreślił szef rządu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama