Reklama

Górnictwo

"Potrzebujemy dofinansowania UE dla realizacji ambitnych celów klimatycznych" [RELACJA Z COP24]

Fot.: Energetyka24.com
Fot.: Energetyka24.com

Sprawiedliwa transformacja – just transition – była tematem przewodnim panelu dyskusyjnego organizowanego przez Polski Komitet Energii Elektrycznej w pawilonie polskim podczas COP 24 w Katowicach.

Prelegenci z całego świata zaprezentowali w jego trakcie efekty swoich badań dotyczących optymalnego przebiegu transformacji gospodarki od opartej na paliwach kopalnych do neutralnych środowiskowo.

Zdaniem Krzysztofa Laskowskiego z Eurelectric dla przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji niezbędne jest uwzględnienie różnic w zamożności poszczególnych państw oraz punktu wyjścia z jakiego startują. Niesprawiedliwym byłoby stawianie takich samych wymagań zaawansowanym w produkcji energii z OZE i zamożnym krajom skandynawskim oraz opartej na węglu i dużo mniej zamożnej Polsce.

Z uwagi na to, zdaniem Laskowskiego, niezbędne jest wprowadzenie programu dopłat ze środków Unii Europejskiej, przeznaczonych dla krajów mniej zamożnych, w których koszty transformacji per capita będą zdecydowanie wyższe. Tylko wówczas będzie można oczekiwać od takich krajów jak Polska, by spełniły wygórowane oczekiwania UE.

Jan Witajewski-Baltvilks z Instytutu Badań Strukturalnych z kolei zauważył, że w państwach takich jak Wielka Brytania większość węgla pochodziła z importu, podczas gdy w Polsce gospodarka oparta jest na surowcu własnej produkcji.

Implikuje to zasadniczą różnicę w kosztach społecznych transformacji w kierunku gospodarki bez węgla. O ile bowiem w przypadku Wielkiej Brytanii można było zwyczajnie zmniejszyć import, o tyle w Polsce występuje konieczność zamykania kopalń.

Z tego względu, zdaniem eksperta, odejście od węgla w Polsce w przeciągu mniej niż 30 lat jest niemożliwe.

  • PKEE
Reklama

Komentarze

    Reklama