Górnictwo
Polska Grupa Górnicza zamierza przejąć spółki Inter-Balt i PGE Paliwa
Polska Grupa Górnicza (PGG) zamierza przejąć spółki PGE Paliwa w Krakowie oraz Inter-Balt w Gdańsku - podała w środę Grupa. Akwizycja ma służyć utworzeniu jednolitego systemu sprzedaży i dystrybucji paliw na krajowym rynku, w miejsce trzech różnych istniejących obecnie struktur.
Informację o planach PGG w tym zakresie przekazali podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach prezes spółki Tomasz Rogala i wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Wiceminister ocenił, że planowana transakcja będzie elementem porządkowania systemu logistyki i krajowej sprzedaży węgla. "Chcemy wziąć udział w integracji rynku paliw" - zadeklarował prezes Rogala.
Spółka PGE Paliwa, z kapitałem zakładowym 415 tys. zł, zajmująca się sprzedażą i logistyką dostaw węgla oraz biomasy na polski rynek energii, należy obecnie do firmy PGE Energia Ciepła, zaś właścicielem firmy Inter-Balt jest katowicki Węglokoks.
Inter-Balt, którego kapitał zakładowy to blisko 3 mln zł, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze spedycyjnej w portach w Gdańsku, Gdyni i portach Szczecin-Świnoujście, a także w spedycji kolejowej i samochodowej ładunków masowych i drobnicowych, wyrobów stalowych i kontenerów. PGG chciałaby przejąć 100 proc. udziałów w obu spółkach. Szczegóły przyszłej transakcji nie są na razie znane.
Przedstawiciele PGG oceniają, iż włączenie obu spółek do grupy PGG spowoduje zmniejszenie kosztów obsługi i dystrybucji paliw, co w perspektywie oznacza niższe ceny dla odbiorców końcowych. Innym efektem przejęcia firm przez Grupę ma być zwiększenie podaży tzw. paliw ekologicznych, przy zagwarantowaniu optymalnej jakości i logistyki dostaw paliw.
"Polska Grupa Górnicza będzie mogła efektywniej wykorzystać istniejący potencjał oraz zabezpieczyć dostawy dla rynku krajowego. Ważnym efektem planowanej transakcji będą także działania edukacyjne w obszarze ochrony powietrza oraz metod prawidłowego spalania węgla w gospodarstwach domowych" - podała PGG w środowym komunikacie.
Z kopalń Polskiej Grupy Górniczej pochodzi 60 proc. krajowej podaży tzw. paliw ekologicznych, m.in. popularnego ekogroszku. Swój udział w rynku indywidualnych odbiorców węgla Grupa szacuje na ok. 53,2 proc.
Rocznie PGG produkuje ok. 30 mln ton węgla kamiennego - to prawie 47 proc. krajowej produkcji tego surowca i blisko 55 proc. w segmencie węgla energetycznego. Grupa zatrudnia obecnie 41,9 tys. osób.