Reklama

Górnictwo

Miedź u progu najdłuższego pasma zwyżek w historii

Fot. Energetyka24 / ilustracyjne
Fot. Energetyka24 / ilustracyjne

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź drożeje kolejny dzień. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej wobec 8.147,50 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zwyżkuje o 1,41 proc. do 3,7735 USD za funt.

Inwestorzy obserwują Waszyngton i Pekin w poszukiwaniu wskazówek co do dalszych ruchów cen. Oceniają, że rynek potrzebuje więcej dobrych wiadomości, aby ceny metali mogły dalej rosnąć.

Wiele zależeć będzie od tego, kiedy w USA zostanie przyjęty pakiet stymulacyjny, proponowany przez prezydenta Joe Bidena, aby wesprzeć amerykańską gospodarkę w czasie pandemii Covid-19. 

Reklama
Reklama

Biden optuje za bodźcami fiskalnymi o wartości 1,9 biliona USD, ale nie wiadomo, jak mocna pomoc fiskalna zostanie przyjęta.

Notowania na rynkach metali będą zależeć też od tego, jak szybko na świecie będą rozprowadzane szczepionki na Covid-19.

Ważna będzie też skala popytu na metale przemysłowe w Chinach, które są największym odbiorcą metali na świecie. 

"Na cały świecie inwestorzy są ogólnie optymistycznie nastawieni co do długoterminowych perspektyw" - mówi Jon Lamb, manager portfela w Orion Resource Partners, zarządzający aktywami o wartości 6,3 mld USD. 

Dodaje, że ważna będzie kolejna runda wsparcia finansowego dla gospodarek w czasie pandemii Covid-19 czy nowe projekty infrastrukturalne, które rozpędzą gospodarki po pandemicznym zastoju.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 110 USD i kosztowała 8.147,50 USD/t, najwyżej od 2013 r. 

Analitycy Goldman Sachs Group Inc. prognozują, że ceny miedzi wzrosną do 10.000 USD za tonę. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Komentarze